Rohkenenud valgevoolus 11.01.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere Dr. Litter,
Olen 19-aastane neiu ning mul on mure suurenenud valgevoolusega. Voolus ei ole halvalõhnaline ning sellega ei kaasne kihelust, kipitust, valusid urineerimisel ega vahekorras. Samuti ei esine ka lõhesid ega haavandeid. 1,5 aastat kasutasin Yasminelle beebipille, mille kasutamise lõpetasin 2 nädalat tagasi. Peale seda on voolus mingil määral vähenenud. Kasutan tihti sünteetilist pesu, olen viimasel ajal olnud kergelt stressis ning peaaegu üldse ei tarbi erinevaid piimatooteid nagu keefir või erinevad biojogurtid(mis omakorda minu seisundit ilmselt halvendavad). Kas oskate anda nõu, mida teha, et saada voolus kontrolli alla? Siiani see minu igapäevaelu ei sega, kuid olen sunnitud kasutama pesukaitseid ja võrreldes varasema väikse voolusega on praegune voolus mõnevõrra ebamugav.
Suur tänu teile, jään vastust ootama

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Olete tubli, et olete informeeritud mitmetest võimalustest.
Kasutan sageli nõustamisel väljendit: tupevoolus on füsioloogiline nähtus nagu ka sülg suus. Voolusel on kaitsev iseloom liikudes tupest väljapoole ja kaitstes seega sisemisi suguelundeid (ja seetõttu viljakust) patogeensete bakterite eest.
Vooluse hulk sõltub munasarjade tööst. Kui munasarjad oma töö keskmiselt 51-aastaselt lõpetavad, siis on probleemiks tupekuivus ja urogenitaalatroofia.
Reeglina on tegemist elustiilist tulenevate ja toimetuleku probleemidega.
Kombineeritud hormonaalsed antibeebipillid muudavad vooluse hulka suuremaks, sest organismile lisatakse ju hormoone preparaadina juurde.
Soovitused: pesta välisgenitaale 1-2x ööpäevas jahedama veega ja apteegi intiimpesuvahenditega; iga päev vahetada aluspükse; mitte iga päev kanda väga kitsaid riideid, eriti teksasid jms., mitte kanda iga päev pesukaitset või tampooni, vaid ainlt menstruatsiooni ajal; hoida kehakaal normis, mitte suitsetada, tegelda kehakultuuriga, tegelda arendavate ja harivate harrastustega, et mitte süveneda liigselt oma keha füsioloogiasse, suhelda heade sõpradega jne.
Üldiselt on ju hästi, sest kirjutate, et "Voolus ei ole halvalõhnaline ning sellega ei kaasne kihelust, kipitust, valusid urineerimisel ega vahekorras. Samuti ei esine ka lõhesid ega haavandeid. Siiani see minu igapäevaelu ei sega,..."
Olge rahul sellega, milline olete; leppige sellega, sest vanuse tõustes tuleb probleeme vaid juurde ja siis on võimalik aru saada, kui hea oli enne.
G.Litter, www.naistearst.ee. Soovitan raamatut "Naistearsti nõuanded"