Mida ma peaksin tegema? 08.07.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Umbes 3 aastat tagasi tuli mul äge põiepõletik mis lõpuks antibiootikumidega terveks raviti. Peale seda oli umbes iga 2-4 kuu tagant kergem põiepõletik. Tänaseks on olukord selline et põiepõletikke pole enam aga vahel vetsus on ikka valus käia just siis kui vetsust juba välja olen jõudnud tunnen ebamugavat tunnet. Päevade vahe on mul 13-16 päeva oleneb olukorrast. Eelmise aasta suvel oli iga nädala tagant (üks nädal olid normaalsed päevad, teine nädal määrimine 5 päeva). Valgevoolus hakkab mul nädal enne päevi umbes ja on ikka üsna tugev et peab pesukaitsmeid kandma. Valgevoolus on läbipaistev. Mida ma peaksin tegema? Ja millest see kõik tingitud võib olla?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
15-aasta vanuses võib esineda tsükli kõikumisi, munasarjade töö pole niiöelda oma rütmi veel leidnud.
Normaalse tsükli pikkus on 28 +/- 7 päeva, seega kõikumine kuni 7 päeva on täiesti normaalne. Tsükkel on 28 päeva, kui 1. menstruatsiooni päevast järgmise menstruatsiooni esimese päevani on 28 päeva. Kui kirjeldatud päevade vahe 13-16 päeva tähendab aega menstruatsiooni lõpust järgmise alguseni, siis tsükkel on praegu 3-nädalane, kuid suure tõenäosusega muutub aja jooksul pikemaks. Rohkenenud voolus enne menstruatsiooni on normaalne nähtus. Kui voolusel on aeg-ajalt ebameeldiv lõhn või see tekitab kipitust või ebamugavust, siis kõigepealt kasuta piimhappebaktereid sisaldavaid tupekuule ( näiteks Ecovag, Vagisan, Clogin Elle jt.) tupe normaalse mikrofloora taastamiseks. Valulik urineerimine on põiepõletiku tunnus ja selle probleemiga pöördu oma perearsti poole. Et põiepõletik ei korduks, väldi külmetamist, jahedas vees ujumist ning kasuta profülaktiliselt selliseid toidulisandeid, mis puhastavad ja kaitsevad kuseteid ( näiteks D-mannoos).