mentsr.tsükli häire 01.07.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

tere,
kas peaksin arsti poole pöörduma kui viimsest menstruatsioonist on möödas juba 36 päeva? Rase pole. Olen 35, päevi on olnud pärast viimast sünnitust umbes 4 kuud, reglaarselt. Enne seda olen alates 2005.a.a veebruarist olnud kas rase või imetanud. Imetamiste ajal päevi pole (ca 6 kuud pärast viimast sünnitust ehk eelmine kevad oli 1-päevane määrimine, mida naistearst seletada ei osanud). Enne lapsi olid päevad väga regulaarsed, tsükkel 28 päeva. Rasestumine õnnestus mõlema lapsega esimesel katsel. Et siis kas peaksin muretsema tsüsti vms pärast, mis tsükli ebaregulaarseks muudab? UH tegi naistearst viimati veebruaris ja mingit probleemi ei näinud. Pärast esimest sünnitust ehk juba alates dets 2005 olen tundunud paremal alakõhus väga nõrka tuima valu, aga see esineb ehk kord-paar nädalas või harvem ja on väga nõrk.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Peale 35 eluaastat esineb sagedamini anovulatoorseid m.tsükleid,mille põhjuseks on kollaskehafaasi puudulikkus.See on naissuguhormoon,mis kõige hiljem oma tööd alustab ja kõige varem lõpetab,Kas siin on tekkinud tsüst või mitte,pole oluline.Niisugused tsüstid imenduvad paari kuu jooksul ise.Kui menstruatsioonitsükli häired korduvad,võiks paluda oma naistearstil määrata günekoloogilised hormoonid.Kui kollaskehahormooni on vähevõitu,siis sobiks paariks kuuks ravi kollaskehahormooni derivaatidega. Edu soovides,Maie Väli