Vaktsineerimine 06.10.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Kas 35- aastasel naisel on mõistlik teostada emakakaelavähi vastast vaktsineerimist või on selle mõju pigem noorematele naistele?

Loen hpv.ee-st : Esmane sihtgrupp: 9-13 aastased tüdrukud ja poisid, selle grupi rutiinne vaktsineerimine on teostatav lisades vaktsiini kooli vaktsineerimiskalendrisse. Teisene sihtgrupp: 14-15-aastased tüdrukud ja poisid ja 16-26-aastased naised.

Ja teine küsimus. Planeerin rasedust ja teha on vaja 3 süsti erinevate intervallidega. Minu küsimuseks ongi vaktsineerimise mõju rasedusele, on see ohtlik ja kas peaksin enne rasedust vaktsineerima?

Vastuse eest tänades

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Vaktsiine on Eestis 2: üht võib teha kuni 45-eluaastani ja 2. kuni 55-eluaastani.
www.hpv.ee, www.vaktsiin.ee
Mida varem teete, seda suurem on saadav kasu.
Ideaalne on vakstineerida enne suguleu algust.
Soovitan kõikidele tütardele teha kingitus gümnaasiumi lõpuks: emaka kaela vähi vastane vaktsiin!
Teadvalt rasedaid ei vaktsineerita. Kui patsient rasestub vaktsineerimise ajal, siis see ei ole näidustus (ja kahjulik) raseduse katkestamiseks.
Skeemid on 0,1,6 ja 0,2,6. Kokku 6 kuud. 1 kuu peale viimast vaktsiini on ohtlike emaka kaela vähki põhjustavate viiruste vastu kaitse olemas. Siis oleks õige aeg rasestuda.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt