Tsükli II faas 16.05.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen püüdnud üle poole aasta rasestuda, aga seni tulemusteta. Pöördusin günekoloogi poole, kes tegi uuringud, mis kõik on korras. Kuna mul on tsükli II faas üsna lühike (10-11 päeva) ja enne menstruatsiooni algust alati 1-2 päeva määrib, arvas arst, et tegemist on progesterooni madala tasemega. Nüüd käisin aga tsükli 22. päeval vereanalüüsi tegemas ja progesterooni näit oli 62,6 nmol/l, mis peaks igati korralik tulemus olema. Millised võivad olla tsükli II faasi puudulikkuse muud põhjused ja millega neid ravida saab? Või kas saab olla võimalik, et 22. päeval on progesterooni tase normaalne, aga pärast seda miskipärast langeb? St kas ma peaksin analüüsi tegema ka mõnel tsükli hilisemal päeval?

Ette tänades,
Lea

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere, Lea,
tsükli teine faas on otseselt seotud ovulatsiooniga ja ma soovitan esialgu teha ovulatsiooni teste ja kontrollida ka ultraheliga tsükli 12.-13. päeval küpse folliikli olemasolu ja emaka limaskesta paksust. Kuna tsükli teine faas on lühem, siis soovitan kasutada Duphastoni tsükli 16. päevast 1 tablett päevas kuni algab menstruatsioon. Kui päevad ei alga, tuleb teha rasedustest ja võtta Duphastoni edasi. Kui ovulatsiooniteste ja Duphastoni kasutades ei õnnestu suvel rasestuda, peaks edasi tegema täiendavaid uuringuid ja analüüse.