Õige aeg käia naistearsti juures 28.01.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen aru saanud, et teatud analüüside ja protseduuride jaoks on oluline ka see,

milline on parajasti patsiendi tsükli faas. Samas on paljudes (riigi)nõuandlates

järjekorrad pikad ja numbreid saab "võta või jäta" printsiibil. Konkreetselt huvitab mind see, millal oleks parim aeg võtta välja spiraali ja juhul kui kõige sobivamaks ajaks ei saa numbrit, kas on mõtet muul ajal minna. Samuti huvitab

mind see, mis ajal on parim võtta igasuguste seente ja põletike analüüse - kas enne või peale menstruatsiooni. Kui arsti aeg juhtub päevadega kokku langema, kas siis on üldse mõtet minna?

Tänan!

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.

Spiraali võib eemaldada ükskõik millisel tsükli päeval, soovitav aga siiski menstruatsiooni ajal. Soovitaksin helistada menstruatsiooni alates oma arstile, et leppida kokku aeg , millal spiraal eemaldada. Olen kindel, et Teie arst leiab selle aja, et spiraal eemaldada. (See võtab aega ainult hetke).

Tsütoloogilist analüüsi (PAP test) on soovitav võtta tsükli keskel, oluline oleks selle juures, et Te ei oleks olnud vahekorras vähemalt 48 tundi. Tsütoloogilist analüüsi ei peaks võtma vahetult enne ja peale menstruatsiooni ja menstruatsiooni ajal.

Analüüsi seentele ja pisikutele saab anda igas tsükli faasis,välja arvatud menstruatsiooni ajal.

Tervitades Aire Sekavin