Hormoonspiraal mirema ja verejooks 13.05.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mulle paigaldati pea 2 aastat tagasi hormoonspiraal Mirena. Olen enda juures täheldanud meeleolulangusi mida enne ei esinenud, kõik suguelusse puutuv on muidugi mugav, kuid samas olen muutunud vähemaaktiivseks (seksuaalelus) kui paar aastat tagasi.
Nüüd on ilmnenud kolmas "häda". Nimelt on mul nö. päevade ajal kõik need 2 aastat kegelt ikkagi määrinud, kuid tõesti vähe. Arst ütles, et mõndadel naistel päris ära ei kaogi. Sel korral on aga veritsus oluliselt suurem kui tavaliselt, siit ka küsimus: kas võib olla juhtunud, et spiraal on märkamatult välja tulnud või paigast liikunud ning seetõttu ka suurem vereeritus? Kas sel juhul on rasedusvastane toime päevapealt kadunud ning peaksime kondoomi kasutama?
Suur tänu ette!
E.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Tõepoolest reageerivad naised väga erinevalt Mirena spiraalile.Meeleolu-ja libido langus on vast enim esinenud kaebuseks.Ka on määrimine enamusel naistest.Kuna hormoonspiraali toime kestab siiski viis aastat,ei usu,et hormonaalne toime on kadunud.Kui spiraal on emakas kauem,võib küll vereeritus muutuda samaks,nagu enne spiraali,aga mehhaaniline kaitsev toime püsib edasi.Teil soovitan pöörduda oma günekoloogi vastuvõtule ja paluge teha UH emakast.Siis on näha,kas spiraal püsib õiges kohas või ei. Edu soovides,Maie Väli