Chlamydia 15.02.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Põdesin kaks aastat tagasi sellist haigust nagu chlamydia trachomatis ja trichomonas vagin alis pos. kõik sai korda aga olen lugenud, et selle tagajärjel võib juhtuda nii, et ei saa kunagi lapsi. Ja ma palungi teie abi, ehk oskate mulle öelda, kui suur võib olla mitte rasestumise tõenäosus protsentides ja mida tuleb teha selleks, et seda kindlasti teada saada, kas saan kunagi lapsi või mitte. Vanus 19. Tänan

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
klamüdioos kuulub tõesti selliste sugulisel teel levivate haiguste hulka, mis hiljem võivad olla lastetuse põhjuseks. Kui suur on risk , sõltub eelkõige sellest, kui pikka aega on haigus olnud ravimata. Õigeaegse avastamise ja ravi korral on risk väike. Klamüdioos on salakaval haigus, kuna enam kui pooltel juhtudest ei põhjusta mingeid kaebusi ja avastatakse sageli hilja. Kroonilise ja aastaid ravimata klamüdioosi puhul tekib sageli munajuhade-munasarjade liiteline protsess ja see takistabki rasestumist.
Oluline on peale klamüdioosi ravi teha kontroll-analüüsid koos parteriga ja veenduda , et ravi on olnud efektiivne ja mõlema analüüsid korras.
Uuringuid, millega välja selgitada, kas munajuhad on läbitavad, tehakse juhul, kui aasta jooksul , planeerides rasedust, ei ole õnnestunud rasestuda. Munajuhade läbitavust saab kontrollida kontrastsonograafial või laparoskoopia käigus.