Mis haigus? 06.10.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Aasta tagasi avastati mul HPV, mis selle aasta alguses kõrvetati. Peale seda paranesin, kuid suvel tekkisid limaskestale paar väikest punnikest, mis valutavad ja on tundlikud eriti puudutades. PAP, HPV ja herpese analüüs on korras. Ravimitest olen 2,5 aastat tarvitanud triseguensi. Millega võib olla tegemist ja milliseid proove ma veel tegema peaksin?
Ette tänades.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Unustasite kirjutada oma vanuse ja rasedusanamneesi.
Kui HPV avastati emakakaelalt, siis suure tõenäosusega eemaldati kahjustatud emaka kaela tükk ehk teostati konisatsioon.
Valulikud villid välisgenitaalidel on genitaalherpese tunnuseks. HPV teistest viiruse tüüpidest võivad aga tekkida välisgenitaalidele kondüloomid. Ka kondüloome on võimalik kirurgiliselt eemaldada.
Proovid ei ole vajalikud.
Oluline on läbivaatus ja nõustamine naistearstil või ka veneroloogil.
Trisequensi tarvitamise ajal võib aeg-ajalt ägeneda tupeseen ja vahel ka tupekuivuse kaebus. Raviks on retseptiravimid.
G.Litter
www.naistearst.ee