Ebamugavustunne alakõhus 17.08.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Ma ei tea küll täpselt, kelle kompetentsi antud küsimus kuulub, kuid paljud nn alakõhuhädad kipuvad ikkagi lõpuks günekoloogilist laadi vaevused olema. Olen 45-aastane, 23.aastat tagasi sünnitanud ja 1 x üle elanud raseduse katkemise ning emakõõne puhastuse. Nii enne kui ka pärast sünnitust ja aborti kuni tänaseni on menstruatsioon regulaarne, mõnikord vähema ja mõnikord rohkema vereritusega, aga mitte midagi häirivat, tsükli pikkus 26-28 päeva, kestus 5-6 päeva. Menstruatsioonide vahepealset vereeritust ei ole olnud (vkui välja arvata raseduse katkemine), samuti ei ole muid vaevusi täheldanud (erinevad voolused, tupeseened, suguhagused ja muud naisi vaevavad probleemid). Viimasel ajal olen aga täheldanud ebamugavustunnet alakõhus ning gaaside kogunemist (muidugi soodustab niisugust asja ilmselt ka 8 tundi istuv tööviis). Samuit kerget kipitustunnet kusiti piirkonnas. Hiljuti oli mul ka tugev põiepõletik, millest sain aga tänu perearsti õigesti määratud ravile kiiresti lahti. Aga ebamugavustunne ei ole kadunud. Valusid alakõhus ei ole, aga niisugune puhituse tunne on kogu aeg, mis on kuidagi häirivaks muutunud. Kas võib olla tegu, et mingi põletikuline protsess siiski kusagile jäi (kuigi uriinianalüüs nädal tagasi oli absoluutselt korras, nagu arst ütles - ei mikroobe, leukotsüüte ega muid baktereid) või on tegemist millegi muuga? Kuna põiepõletik oli üsna raskekujuline ning hirm, et see võib uuesti korduda, on suur, siis kas võib olla tegu ka lihtsalt hirmuga? Öeldakse küll, et kõik haigused saavad alguse närvidest, siis kas on võimalik, et kuna ma olen terve aasta pidanud taluma suurt närvipinget ning lõpuks ka lähedase pereliikme kaotust, siis kas tõesti võib inemene omale haiguse ka "külge mõelda"? Jutt sai pikk, aga loodan, et saan Teilt mingi soovituse, mida edasi teha või kuhu oma probleemiga edasi pöörduda. Ette tänades, Kersti

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere, Kersti!
Ebamugavustunne ja puhitus kõhus võib, aga ei pruugi olla seotud günekoloogilise häirega. Puhitustunne võib olla seotud sooletegevuse häirega. Siis kaasub ka tavaliselt kõhukinnisus ja kõht ei käi iga päev läbi, sageli häirivad gaasid. Kuna välistada ei saa ka günekoloogilist probleemi, peaksite kindlasti naistearsti juurde läbivaatusele pöörduma.
Sageli on põiepõletikud seotud põletikutekitajaga, mis on nii kuse- kui ka suguteedes, seega peaks uurima ka suguteede põletike suhtes.
Kipitustunne kusiti piirkonnas võib olla seotud seeninfektsiooniga, mis on tekkinud seoses antibiootikumi-raviga, sellisel juhul on abi Clotrimazol-kreemiga määrimisest.
Teil on õigus- tugev ja pikaajaline stress viib erinevate kaebusteni, samuti hirm ja pidev mõtlemine oma võimaliku probleemi üle tekitab tunde, et midagi on kindlasti korrast ära ja siis hakkab inimene sageli tundma ka selles piirkonnas vaevusi. Tavaliselt see hirm süveneb ja lahenduse annab ainult arsti konsultatsioon koos vajalike uuringutega.