Valud seksimisel ja ebamugavustunne alakõhus 14.06.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Pöördun Teie poole küsimusega, mida tõenäolisel on raske vastata ilma uuringuteta. Elan taanis ja käsin just günekoloogi juures, aga ei saanus sealt mingit erilist abi ega nõu. Probleem järgmine
Ca. 1, 5 kuud tagasi hakkasin tundma valusid ome boyfriendiga seksimise ajal, mis on täielikult häirinud meie seksuaalelu. Valu tunnen siis, kui ta siseneb, kuskjuures mõnedes positsioonides on valu peaaegu olematu, kui mitte täiesti. Esialjgu oli valu väikene, kuid olin väga mures, kuna mul ei ole kunagi olnud taolisi probleeme. Tegelikult ei ole mul kunagi olnud mingeid erilisi günekoloogilisi probleeme, kuna mul on olnud eelenvalt ainult kaks püsipartnerit, ja olen alati käinud kontrolllis. Lisaks valule suguühte ajal, tundsin ebamugavustunnet alakõhus ja vahel ka nõrka valu, nagu oleks mingi põletik. Kahel korral oli pissimine veidi valulik, rohekem ei ole seda tundnud. Käisin alguses perearsti juures, kes tegi mulle günekoloogilise läbivaatuse (Taanis teeb perearst vereproovid , günekoloogilise läbivaatluse jpm) ja võttis HIV ja arvan et ka glamüüdia proovid. Läbivaatluse käigus ei avastanud ta midagi erilist ja ütles et koik tundub korras olevat. Poole nädala pärast helistasin uuesti arstile, kuna valud olid suurenenud ja hoolimata sellest, et ta ei leidnud mul midagi viga olevat, kirjutas ta mulle antibiootikumid, Ravimi nimega Metronidazol, 500g, mida võtsin 2 päeva. Ei aidanud. Suunati lõpuks günekoloogi juurde, tema ei leindud mul samuti midagi viga olevat, võttis veelkord glamüüdia proovi ja võibolla mingi veel.
Minu partneril ei tundu midagi viga olevat, aga tema eelmsel tüdrukul olevat palju probleeme olnud, millest ta rohkemat ei oska täpsustada.
Ma kardan kõige rohkem, et mul võib olla mingi põletik, mida arst tavalisel läbivaatlusel ei näe. Ei tea, mida ette võtta, kui proovid on korras. Arst ei oskanud midagi öelda. Taanis arvataskse, et on ainult 2 sugulisel teel levivat haigust..HIV ja glamüüdia.
Loodan väga, et Teie oskate mulle nõu anda.
Ette tänades,

R

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud R !
Kahju, et Te ei kirjuta oma vanust ja eelnevate raseduste anamneesi, juhul, kui neid on olnud.
Alakõhuvalude puhul on noorel naisel esmasteks uuringuteks analüüsid põletiku tekitajatele: esmajärjekorras urogenitaalsele klamüdioosile ja gonorröale, kuna need tekitavad tulevikus viljatuse. Kui need on negatiivsed, aga kaebused püsivad, on vajalik korrata samad uuringud menstruatsiooni ajal. Kui ka siis on analüüsid negatiivsed ja kaebused püsivad, siis tuleks sünnitamata naist uurida Ureaplasma urealyticumile, Mycoplasma hominisele ja Mycoplasma genitaliumile.
Kui ka need on korras ja tupekaudne ultraheli leid on korras, siis tuleks perearstil kontrollida uriini analüüs ja uriini külv.
Kui ka need on korras, siis on suure tõenäosusega tegemist "mesinädalate põiepõletikuga", millest saate lugeda minu asutuse koduleheküljel.
Soovitused:
-kasutage intiimhügieeniks apteegi intiimpesuvahendeid
-tarvitage toiduks biojogurtitooteid
-tarbige rohkelt vedelikku
-olge aktiivne, tegelge kehakultuuriga
-puhake, nautige elu
-kasutage vahekorra eelselt vajadusel apteegi lubrikante - libestusaineid.
Kui alakõhuvalu on kestnud 6 kuud või rohkem ja põhjus jääb ebaselgeks, siis on vajalik diagnostiline laparoskoopia. Kui ka siis ei leita nähtavaid muutusi, siis on valusündroomi raviks antidepressandid ~4- 6 kuud.
Enamjaolt sarnased kaebused mööduvad.
G.Litter
www.naistearst.ee