Analüüsid ja hormoonid 17.11.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,dr Litter
Olen üle 60-ne naine,üldiselt terve,normkaalus,veresuhkus ja vererõhk normis.Olen tarvitanud üle 5 a.Activellet.On fibrmüoom ca 7-8 nädala suurune,seisab sama suur ca 7 aastat.
Tahaksin teada,missuguseid analüüse peaks minuealine naine tegema,et oma günekoloogilise seisundi osas rahulik olla. Millist teavet saab järgmistest analüüsidest: PAP,histoloogiline, kolposkoopiline,tsütoloogiline analüüs,mida pidavat tegema 1 kord aastas.Millisel viisil on võimalik varakult avastada munasarjavähki? Kuidas on võimalik määrata hormoonide taset veres ja millise analüüsiga? Mulle näib,et Activellet jääb väheks (aeg-ajalt öösiti higistan, on kuumahooge,küll harva aga siiski).Võib-olla peaks üle minema suurema östrogeenisisaldusega tablettidele? Samas ei tahaks ka lihtsalt huupi hormoonide annust suurendama hakata,sest kardan rinnavähi ohtu.
Ette tänades
Mari

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Mari!
Kirjutate, et tarvitate Activellet üle 5.a. Reeglina ongi aeg 4-5 aasta järgi ravi üle vaadata, sest ka naine on samavõrra vanemaks saanud. Kaebuste süvenemisel on alati võimalik valida teisi preparaate. Sageli on naistearstidel vajadus konsulteerida ka hingearstide-psühhiaatritega, et korrigeerida unehäireid, peavalu, ärevust jm.

Onkoloogiliste haiguste varajaseks avastamiseks on vajalik:
-günekotsütoloogiline uuring ehk PAP analüüs emakakaela kanalist ja emaka kaelalt 1 kord aastas
-vajadusel kolposkoopia sõltuvalt PAP testist
-1 kord aastas tupekaudne günekoloogiline ultraheli uuring munasarjade kontrolliks ja emaka limaskesta paksuse hindamiseks
-1 kord aastas rinnanäärmete kontroll naistearstil, vajadusel rinna ultraheliuuring, soovitav mammograafia 1 kord aastas

Hormoonide taset verest reeglina ei ole vajalik määrata. Küll aga tuleks täpsustada kaebused. Minul on selleks vastavad küsitluste tabelid.
Teie soovil ja ise tasudes on võimalikud kõik analüüsid.
Olete ju minuga nõus, et asjatu mure Teid ei aita. Pöörduge plaanilises korras naistearstile.
G.Litter
www.naistearst.ee
Lugege minu asutuse koduleheküljelt juurde naistele üle 40.