Doonorsperma kasutamine ja kuntslik viljastamine 11.08.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen noor ja terve 26a. naine Tallinnast. Sooviks väga saada last. Kahjuks pole mul seni õnnestunud leida sobivat kaaslast, kellega ühist peret luua. Osalt on see tingitud minu suuremast volüümikusest ja teisalt ka aastate taguse väga ebameeldiva juhtumi pärast.

Seega on mul tekkinud mõte kasutada pealkirjas nimetatud varianti lapse soetamiseks.

Siit aga tulenevad mõned küsimused:
Perekool.ee sain oma samale teemale vastuseks, et mulle kõige sobivam oleks IUI protseduur.
Tahakski nüüd küsida, et kui suur on selle protseduuri õnnestumise protsent? Kuidas protseduur välja näeb ja kaua aega võtab? Kas, kuidas ja mille järgi saab valida sobivat doonorspermat? Kas sellisel juhul saab ka ise sünnitada või on näidustatud keisrilõige?

Ja kui palju see võiks kokku maksma minna?
Olen kuulnud, et haigekassa kopenseerib mingi osa aga see vist kehtib ainult lastetutele paaridele?!

Tänan vastuse eest ette!

26a. naine Tallinnast.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Kõigepealt tahaksin Teid julgustada. Te olete noor ja kindlasti leiate endale sobiva partneri. Siiani pole Te lihtsalt veel seda õiget kohanud ja kindlasti on see inimene olemas! Kiiret pole ju veel kuhugi. Kui te olete otsustanud ja siiski soovite kasutada kunstliku viljastamise meetodidt, siis on võimalik kasutada doonorspermaga viljastamist (IUI). IUI ehk inseminatsioon emakaõõnde ei ole sama mis niiöelda katseklaasi-viljastamine. Katseklaasi-viljastamise korral kogutakse munarakud ja viljastatakse ning seejärel ( ~2 ööpäeva möödudes)siirdatakse emakasse embrüo. IUI protseduuri korral viiakse ovulatsiooni ajal õhukese plastmasskateetriga emakaõõnde spetsiaalselt ettevalmistatud ( pestud) sperma. Sperma doonori saab teatud kriteeriumide järgi ise valida. Võimalik on valida sobiv doonor haridustaseme,pikkuse, silmade ja juuste värvi järgi. IUI protseduur maksab ~2000EEK-i. Haigekassa soodustus selle protseduuri korral ei kehti. Rasestumise protsent IUI korral on 15%.
IUI protseduuriga raseduse korral pole mingit näidustust keisrilõikega sünnituseks.
Parimat soovides, dr.K.Seemen