Pidev valu alakõhus 09.07.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 37 aastane, mul on üks laps. Esimest korda tundsin valu paremal alakõhus juba paari aasta eest, siis aga hakkasin võtma pille ja valu ununes. Eelmises septembris aga otsustasime veel ühe lapse saada ja ma lõpetasin pillide võtmise. Oktoobris tekkis taas kõhtu valu - paremale munasarja juurde. Arsti juurde sain detsembris, tehti ultraheli, see ei näidanud midagi. Kuna oli ka emakakaela põletik, raviti seda. Valu püsis, nii tehti veebruaris taas ultraheli ja seekord leiti hemorraagiline tsüst. Märtsis näitas järgmine ultraheli, et tsüst oli kadunud, ka emakakael on korras. Kurtsin taas arstile, et valu püsib ikka, tema ütles, et nii ruttu uut tsüsti ei teki ja nii asi jäigi. Kuna valu ikka kestis, läksin juunis taas arsti juurde, nüüd arvas arst, et ju on see siis loomulik valu, vast peaksin hakkama pille võtma. Ütlesin, et soovin rasestuda, arst soovitas seda kiiresti teha, siis kaduvat ka valu. Eks ma püüangi, aga vaatamata ovulatsiooni aja jälgimisele pole see rohkem kui poole aasta jooksul õnnestunud.
Valu pole reeglina väga tugev, selle eest aga pidev. Tunne on selline, nagu oleks paremal alakõhus mingi elund turses, liigutades on tunda valu samas kohas. Umbes kõhuvalu tekkimisega samal ajal hakkas valutama ka parem jalg - lausa nii, et ei lase magada. Ainus aeg, mil valu kõhus pole, on menstruatsioon. Niipea kui see lõpeb, algab valu taas. Vimase menstruatsioonitsükli lõpus tekkis valu ka vasakule poole, taas sinna, kus minu arusaama järgi on munasari.
Lõpuks ka küsimused.
Kas võin ikka olla kindel, et tegemist on loomuliku valuga, et pole mingit kasvajat või põletikku, mis siiski ravi vajaks? Kui võimalik, siis palun selgitage, mis siiski tsükli juures sellist põhjuseta valu võib tekitada? Kliimaksi algus? Mul on raske leppida mõttega, et sel valul lihtsalt polegi mingit põhjust - lihtsalt valutab.
Ja veel - kui valu tõesti lihtsalt on, siis mida teha edasi? Kas valu tuleb taluda, kuin rasestumine lõpuks õnnestub, või kui ei õnnestugi, siis menopausini? Kui ma seda enam taluda ei suuda ja me loobume mõttest veel üht last saada, siis pille võtta ikkagi ei tahaks, kuna neid tarvitades kadus igasugune huvi seksi vastu üldse, või tuleks proovida mingeid muid pille -mina võtsin Reguloni?
Nüüd sai küll mitu küsimust, aga sest valust on juba kogu perele painaja saanud. Seega, palun andge mingisugustki nõu!

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Igasugune krooniline valu vajab täpsustamist. Teie kirjelduse järgi võib olla tegemist ka endometrioosiga- see on haigus, kus emaka limaskesta taoline kude kasvab väljaspool emakat. Endometrioosi korral on ka viljastumine raskendatud. Haiguse diagnoosimine ei ole alati võimalik vaginaalse vaatluse ja ultraheli uuringu abil. Et selgitada nii valu põhjust kui munajuhade seisundit soovitan teha laparoskoopilise uuringu. Enne operatsiooni korratakse kindlasti emakakaelast põletiku analüüsid ja tehakse ka ultraheli uuring. Soovitan, et samal ajal kui ootate operatsiooni järjekorras, teeks ka Teie partner sperma analüüsi. Võiksite kasutada vajadusel valu vähendamiseks Ibumetini.
Loodan, et rasestute ja ei pea loobuma oma lapsesoovist . Peale sünnitust ja rinnaga toitmist võiksite valida näiteks Mirena spiraali või Jarina preparaadi.
Edu Teile ja ilusat suve soovides Aire Sekavin