Kas jätkata Depo-Proveraga ? 20.04.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere ! Olen 40 aastane naine 3 lapse ema,positiivse ellusuhtumisega ja elur66mus, aga on väike mure...
Olen kandnud kogu aeg spiraali, nüüd see enam ei sobi.Uuringutel selgus emakaseina (sisene) tihenemine ehk müoom suurusega 2x3;3x4.Arst määras rasedusvastased süstid Depo-Provera 150mg,ühtlasi pidi see ka olema raviks .Kas on v6imalik müoomi taandareng,seda peatada ja et neid juurde ei tekiks ? (alak6hus esinevad vahel kerged valud ,muidu see mind ei häiri ).
Hormoonravil on ka kahtlane kuulsus kehakaalu t6sta,kui palju on seda v6imalik söögiga ära hoida ?Kaua organismil saadavate hormoonide harjumisega aega v6tab,v6i t6useb kehakaal k6igele vaatamata kogu aeg tasapisi.Olen sportlik naine aga mulle tundub ,et midagi kasvab ümber vöökoha. Saan aprilli l6pus teise süsti. Tunnen ka libiido vähenemist. AITÄH !

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Tubli, et olete positiivse ellusuhtumisega. Ka antud juhul on see oluline.
Emakasisene vahend on vastunäidustatud vererohkete menstruatsioonidega naistele, sageli on see seotud emaka müoomiga mille tõttu on langenud hemoglobiin ja patsientidel on kehvveresus. Teie toodud näites on tegemist intramuraalse ehk emakaseina sisese sõlmega. Vanuse tõustes vähenevad östrogeensed hormoonid ning stimulatsioon emakale ja limaskestale väheneb. Selle tõttu jääb müoomi suurus samaks või isegi väheneb.
Teil on õigus, kaal tõuseb vaid söödud energia mitte kulutamisest.
Vanuse tõustes on tendents kehakaalu tõusule hormoonide muutuste tõttu.
Libido langusel on mitmeid põhjusi, kuid see on ka ravimi ebameeldiv kõrvatoime.
Soovitused:
-külastage vähemalt 1 kord aastas naistearsti, kus teostatakse onkoloogilised uuringud emakakaela, emaka limaskesta ja munasarjade suhtes
-1 kord aastas on oluline piimanäärmete kontroll naistearstil, iga 2 aasta järgi on soovitav mammograafiline uuring
-1-2 korda aastas on oluline kontrollida perearstil veresuhkru ja hemoglobiini väärtused
-rasedusest hoidumiseks on võimalusi mitmeid: sterilisatsioon, mehe sterilisatsioon (vasektoomia), emakasisene hormonaalne süsteem Mirena, lokaalsed vahendid jm. Kaaluge ka teisi võimalusi.
Kui vajate enam informatsiooni, soovitan tulla vastuvõtule.