menstruatsioonitsüki häired 09.01.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
olen 29-aastane ja m. tsükkel pole mul kunagi regulaarne olnud. 20-ndate alguses küll hakkas välja kujunema 28-32-päevane tsükkel, aga nüüd on asi jälle väga imelikuks läinud - vahe võib olla 31 päeva või ka 23 päeva. Kevadel oli korraga vahe 45 päeva, aga siis võin vähemalt oletada põhjust (psüühiline pinge). Rase ma pole olnud, aborti pole teinud, rasest. vastaseid tablette olen aasta tagasi võtnud paar kuud (Logest). Arstile pole sellest rääkinud, kuna ei pidanud seda oluliseks tervisehäireks. Aga nüüd see mind siiski häirib. Kas see on suur tervisehäire? Mis võib selle põhjuseks olla? Kuidas seda ravitakse?
Tänan vastuse eest,
Karin

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere, Karin!
Menstruaaltsükli häirete põhjuseks võib tõepoolest olla nii stress-situatsioonid kui ka kaalu kiire muutus. Tsüklihäirete korral on tegemist munasarjades produtseeritavate hormoonide produktsiooni häirega ja seda saab reguleerida gestageeni (kollaskeha hormooni)sisaldavate tablettidega, mida tuleb võtta 10 päeva tsükli II pooles. Sellist ravi soovitan teha 3 kuud. Kui on soov vältida ka rasestumist, siis reguleerub tsükkel tänu pillidele.
K.Seemen