emakakaela haavandid 17.09.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mul avastati emakakaela haavandid. Lugesin, ( kliinik.ee artikleid), et see võib põhjustada ka emakakaela vähki ning olen üldse vastuvõtlikum igasuguste haiguste osas. Olen põdenud klamüüdiat, seenhaigust, herpest, kondüloomid on olnud kunagi. Nüüd peaks kõik korras olema. Lihtsalt olen mures, kui suure tõenäosusega võib emakakaela vähk tekkida? Mul on elus olun ainult kaks partnerit ja nii palju suguhaigusi, et lihtsalt endal on halb. Olen 21 aastane ja veel sünnitamata ning seega väheke mures, kuidas need kõik haigused mind veel mõjutada saavad? Emakakaela haavandeid pean nüüd kontrollimas käima aastas korra. Kui ilusti kontrollis aastas korra käin, kas siis on kõik ok?

ette tänades!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Emakakaela välissuudme ümbruses esinev limaskesta ektoopia( rahvasuus haaavand) on väga sage nähtus ja ei vaja ravi. Üks kord aastas tuleb külastada naistearsti, kes võtab onkotsütoloogilise e. PAP analüüsi emakakaelast. PAP analüüsi võetakse profülaktiliselt selleks, et võimalikult vara avastada vähieelseid muutusi emakakaela rakkudes.
Emakakaela vähi üks riskitegur on infitseerumine HPV-ga(papillomiviirus).
Kui esineb HPV ja muutused PAP analüüsis, tuleb kontrollis käia tihedamini (3-6 kuu tagant).
dr. Seemen