HAR kõrvaltoime 08.09.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Olen 48 aastane naine, kellel sel suvel eemaldati emakas, munasarjad ja munajuhad. Alustasin kohe ka hormoonasendusravi, sest juba enne operatsiooni ilmnesid öised higistamishood ja päevased kuumahood. Arsti soovitusel võtan Kliane't. Infolehelt lugesin, et ravimil on rida kõrvaltoimeid. Nende hulgas ka libido langus. Praegu tunnengi, et huvi seksi vastu on vähenenud ja erutuvus kahanenud. Küsimus ongi, kas see on just ravimi mõju või kaasneb see üldiselt menopausiga? Millisel asendusravil sellised kõrvalmõjud puuduksid? Muidu olen selle rohuga igati rahul muid ebameeldivusi pole ta mulle tekitanud. Või peaksin seksuoloogi poole pöörduma?
Tervitades Liina

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

tere Liina!
Kuna Teil on emakas eemaldatud, ei ole vaja Teile teha nn. vastandatud hormoonteraapiat, vaid võite võtta vaid östrogeene sisaldavaid tablette. Paluge oma günekoloogil Kliane asendada Estrofem'iga (2mg). Siis kaovad Teid vaevanud kaebused ja seksoloogi poole Te pöörduma ei pea.