Suguline vahekord on valulik 01.04.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 46 aastane naine. Tõenäoliselt on algamas menopaus, päevad on esimest korda kuu aega hiljaks jäänud. Päevapealt algasid igasugused hädad - kuumahood öösel on juba mitu korda esinenud. Mureks on seks. Ma ei saa enam vahekorras olla, kuna suguti tuppe viimine on raskendatud ja esineb valu vahekorra ajal.Tupe sein ilmselt ei veni järele ja on valus, seda ka libestiga. Igasugune erutus on välistatud ja seni erutust pakkunud tegevused ja piirkonnad on üleöö täiesti tuimaks jäänud. Kas peaksin abikaasale ütlema, et otsigu armuke või on mingeid abivahendeid (peale libesti) olemas?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Olete perimenopausis ja hormonaalsed muutused mõjutavad kogu teie keha. See on väga individuaalne. Östrogeeni taseme languse tõttu võivad esineda kuuma- ja/või külmahood, unehäired, meeleolu muutused, libido langus, kehakaalu muutused, energiapuudus, lihaste-liigeste valusd, vererõhu kõikumised, sõdame rütmihäired. Samuti individuaalselt tupes limaskestade kuivus, õhenemine, elastsuse vähenemine, kusepõiega seotud kaebused. Kuna kõiki neid erinevaid kaebusi mõjutab östrogeeni taseme muutus organismis, siis nende leevenduseks-raviks kasutatakse hormoonasendusravi /HAR/. Süsteemne HAR ( tsükliline või mittetsükliline igapäevaste tablettidena) leevendab üldisi kaebusi. Lokaalne HAR ( Vagifem) tupes-kusepõies tekkinud muutusi. Ravi määrab kas günekoloog või perearst ( vajate retsepte). Kuni retsepti saamiseni saate kasutada apteegi käsimüügist hüaloroonhappega pindmist niisutust andvaid tupeküünlaid, mis on käsimüügis. Kindlasti soovitan alustada HAR-ga ( süsteemne ei mõjuta tupekaebusi ja ainult lokaalne ei leevenda kuumahooge). Süsteemset HAR kasutatakse keskmiselt 3-5 aastat, vahel vajadusel kauem. Lokaalset HAR kasutatakse elukestvalt. Libestit võiksite proovida õli-või rasvabaasil.