määrmine enne päevi 28.05.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 29 a vana ning probleemiks on pruunikas määrimine 3 päeva enne päevade algust viimasel neljal kuul. Tsükli pikkus on 24-28 päeva, mis on nii olnud kogu aeg ning vereerituse kogus ei ole samuti muutunud. Hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid ei kasuta juba 3 aastat, oleme kasutanud kondoomi, kuid alatest aasta algusest ei kasuta midagi, sest soovime last saada.
Viimased päevad algasid 5 mail ja 2 mail hakkas pruunikal määrima ja uuesti hakkas määrima 26 mai. See ei ole seotud vahekorraga ning esineb ainult enne päevi. Määrimist ei esine palju, ainult vetsus käies jääb paberile. Valusid määrimise ajal ei ole, päevade esimesel päeval on alati natuke kõht valutanud.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Premenstruaalset määrimist võib esineda aeg-ajalt enamikul naistest ja see on enamasti seotud munasarjades tsükliliselt toodetavate hormoonide östrogeeni ja progesterooni suhtega. Vähest veritsust enne menstruatsiooni võib põhjustada kollaskeha puudulikkus, munasarja tsüstid, polüüp emakas, emakamüoom, endometrioos.
Antud juhul on veritsus seotud suure tõenäosusega kollaskeha tsüstiga. Emakakaela põletikule iseloomulikke kaebusi Teile ei ole ja kõik tehtud analüüsid on korras ning põletikku kahtlustada pole alust. PAP analüüsi kirjeldus on normis, põletikule viitavaid muutusi ei ole. Normaalselt on tupe mikroflooras erinevaid baktereid ( nn. segamikrofloora), mis võivad sattuda preparaati ja see on ka PAP kirjelduses ära märgitud. Femigeeli võite kasutada, see aitab normaalset tupe mikrofloorat säilitada ja hoiab ära pärmiseene "võimutsemise" tupes. Soovitan ultraheli uuringut korrata. Kollaskeha tsüst kaob tavaliselt paari kuu jooksul iseenesest. Kui kollaskeha tsüst ja/või premenstruaalne veritsus jääb püsima, soovitan teha ravi progesterooniga ( retseptiravim).