PAP-test, raske astme rakumuudatus 29.04.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 60aastane naine (abielus, kaks last). Kuu aega tagasi käisin naistearsti juures kontrollis, tehti Pap-test. Kahe nädala pärast sain vastuse, mis näitas raske astme düsplaasiat, rakumuudatust. Edasi suunati mind kolposkoopiasse, mille käigus arst ei avastanud selliseid rakumuutusi, mille pealt oleks võinud võtta biopsiat. Seejärel tehti uus Pap-test ja uuring papilloomviirustele. Tulemused olid samad ja viirustest oli negatiivne. Arst soovitas teha konisatsiooni, mis oleks vajalik nii profülaktika mõttes kui ka selleks, et võtta tükike emakakaela algusest, et seda uurida vähirakkude osas. Mulle tundub see liigse kiirustamisena. Kas peate kirurgilist sekkumist vajalikuks või oleks õigem jätta mind vaatluse alla ja aja möödudes teha uued uuringud? Olen väga mures, sest ei tahaks lasta ennast lihtsalt lõigata ja narkoosi saada. Kas mõni teine arst saab vaadata andmebaasist minu analüüside vastuseid või pean küsima arstilt uuringu koopiad?
Tänan!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
kolposkoopial ei ole alati nähtav rakumuutustega emakakaela osa, sest see asub emakakaela suudmes ja seetõttu pole võimalik ka diagnoosi täpsustamiseks biopsiat e. koeproovi võtta.
Kui PAP analüüs on korduvalt näidanud emakakaela raske astme düsplaasiat (CIN3) ja kolposkoopial pole kahjustatud ala nähtav ( sest muutustega ülemineku- e. transformatsioonitson asub suudmes), siis on vajalik teha diagnostiline konisatsioon. Konisatsiooni käigus eemaldatakse emakakaela koonusekujuline osa. Eemaldatud emakakaela osa uuring näitab täpselt, kas ja millist tüüpi düsplaasiaga on tegemist. Mida varem saab vähieelne seisund avastatud ja ravitud, seda paremad on ravi tulemused! Pöörduge kindlasti arsti poole, kes suunab Teid konisatsiooniks.
Juhul, kui soovite veel mõne teise arstiga konsulteerida, saate oma analüüsi vastused patsient.ee portaalist välja printida.
Heade soovidega,
dr. Katrin Seidelberg