Kasvaja rinnas? 11.07.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 31-aastane naine, 3 lapse ema. Esimene sünnitus 23.08.2007, teine sünnitus 18.02.2011 (kaksikud). Olnud ka üks raseduse katkestamine 03.07.2009 . Sünnitused olid loomulikud ning probleemideta. Rasedusest hoidumiseks tarvitan juba kaua aastaid Logesti, muid vahendeid pole kasutanud (va Cerazette rinnaga toitmiste ajal). Kroonilisi haigusi ei ole.
Minu probleem on järgmine:
Umbes 7 kuud tagasi hakkasin tundma kerget valu vasakus küljes, kusagil rinna ja ribide vahepeal. Valu esineb aeg-ajalt ning ei ole tugev. Mõnikord kiirgab ka vasakusse kätte, eriti annab tunda küünarnukk vahel ka ranne. Viimasel ajal on valu muutunud igapäevaseks.
Kuna kasvatan lapsi valdavalt üksi ning kaksikud on olnud väga haiged, kevadel koguni kaks kuud järjest ja mitmeid kordi haiglas, siis pole olnud aega/võimalusi arstile pöörduda. Seostasin ise seda valu väga suure füüsilise koormusega - laste pidev tassimine, meeletu magamatus, käru tassimine ja tõstmine jnejne.
Nüüd paar päeva tagasi aga leidsin vasakust rinnast tüki (ca 1.5cmx1cm)
Panin kinni aja rinna ultrahelisse, ent see on alles 31.07.
Ehk oskate kommenteerida, kas see valu ning tükk rinnas võivad olla omavahel seotud? Kas sellised sümptomid võivad viidata rinnavähile?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Teil on õigus: "Seostasin ise seda valu väga suure füüsilise koormusega - laste pidev tassimine, meeletu magamatus, käru tassimine ja tõstmine jnejne."
Üks põhjustest on nimetatud: "Rasedusest hoidumiseks tarvitan juba kaua aastaid Logesti, muid vahendeid pole kasutanud (va Cerazette rinnaga toitmiste ajal)." Kõik antibeebipillid sisaldavad naissuguhormoone, mis mõjutavad otseselt ka piimanäärmeid. Oluline on kui kaua toitsite lapsi rinnaga? Vähemalt pool aastat rinnaga toitmine vähendab juba rinnavähi riski, ideaalne on ajalisi lapsi toita ~10 kuud.
Soovitused:
1) esmalt pöörduge oma perearstile, kes saab kontrollida kliinilise vereanalüüsi ning välistada lümfiteede haigused ja põletikud;
2) tuletage meelde kuu ja aasta, millal alustasite antibeebipillide tarvitamist;
3) rinna ultraheliuuring tuleb teostada 7-päevase pillide pausi ajal, parim uue lehe alustamise eelselt, samal päeval, pikima tablettide vahega;
4) rinnavähk on vanusega seotud haigus, mille risk tõuseb alates 50, seetõttu on siis rinnavähi sõeluuringud iga 2 aasta järel, http://haigekassa.ee/ENNETUS, Eestis 50-62.
Rinnavähk ei ole eriti tõenäoline siis, kui lähisugulastel emal ja õdedel ei ole esinenud rinnavähki vanuses alla 45. Kui nii, siis tuleks mõelda pärilikkuse võimalusele:
http://www.kliinikum.ee/geneetikakeskus/onkogeneetika
Kui te ei soovi enam sünnitada, siis oleks arukas munajuhade sulgemine vähemalt 35-lt, 3 lapsega lubatud ka varem. Soomes suletakse soovi korral munajuhad 2. sünnitusjärgsel päeval. Siis ei oleks vajalik hormoonkoormus organismile nii pika aja vältel.
Enamasti on tegemist roiete vahelise närvivaluga ehk interkostaalneuralgiaga. Sobivad valuvaigistid ja valuvastased määrimise kreemid apteegi käsimüügist, kui ultrahelileid on korras. Noortel esineb sageli ka healoomulisi rinna tsüste. Ärge siis täna muretsege, keskenduge lastele.
Tasulistele uuringutele saate iga päev, ka meile.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt