Arilin Kombi 02.04.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Sain vooluse vastu Arilin Kombi. Kodus avastasin rohukarpi lähemalt lugedes, et olen kunagi sellist rohtu kasutanud ja sellest jube metallimaitse suhu tuli. Olen väga arg igasuguste rohtude suhtes ja siis tekkiski selline küsimus - karbis on ka küünlad (pidin neid korraga tarbima, tablett 2 korda p, küünal ööseks), et kui ma ainult küünlaid kasutan kas siis ikka kasu oleks? Vahepeal juhtus aga selline lugu, et vahekorra ajal purunes preservatiiv, abikaasa oli kunagi kuskilt kuulnud, et õrna lillat lahust võib tuppe pritsida, mina muidugi tegin seda, sest lapsi enam me ei soovi (meil on 3 last) ja aborti kardan (rasedused on kulgenud raskelt, on olnud katkemisi ja paar aborti, koos sünitustega kokku olnud 9 rasestumist). Järegmisel päeval tuli mulle meelde et olen kuulnud hädaabitablettidest ja sain need siis naistehaiglast. Nendega juhtus jälle sedasi, et peale esimest tabletti läks mu olemine väga imelikuks, tuli ärevus, südamepekslemine ... ja ma kartsin 12 tunni pärast teist võtta. Konsulteerisin naistehaigla valvearstiga, kes ütles et võtku ma siis nüüd pool ja 6 tunni pärast pool, nii tegin ja imelikku tunnet rohkem ei tekkinud. Aga - häda tuli alla, kui hakkas sügelus ja voolus. Kas sellest lillalahusest? Hädaabitabletist? Arilin Kombi on mul alles, kas tohin nüüd need küünlad ära tarvitada? Lugesin, et soovitav süüa palju biojogurtit. Kas näit gefilus maitsestamata jogurtiga tampoone tuppe tohib teha? Tegin paar päeva tampoone astelpajuõliga, paremaks nagu läks kuid mitte päris ära.

Siis selline küsimus - mul on müüomid emakas (2 tk). Millist rasestumisvastast vahendit tohin kasutada? Üks tohter keelas ära tabletid, teine spiraali. Ei julgegi nüüd midagi ostsustada. Kunagi mul oli spiraal (enne teist last) ja peale seda ma hästi ei rasestunud, mitu rasedust katkesid ja tütart säilitasin peaaegu 9 kuud. Säilitati progesteroni tabletiga (dr Kask, Tall Palgulinnahaigla). Aga kardan rasestumist ja mis variant oleks mulle parem? Dets kontrollis soovitas arst lasta laseriga ära võtta emakakaelal olevad näsad (olid vist sellised asjad). Kas need tekivad"üleöö"? Kui enne detsembrit pool aastat tagasi kontr käisin, siis ei räägitud midagi näsadest ja nende likvideerimisest.

Vabandan, et tekkis nii palju küsimusi - Arilin Kombi kohta, näsade kõrvaldamine laseriga, rasestumisvastased vahendid, voolus.

Ette tänulik L.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Arilini kasutatakse nii bakteriaalse vaginoosi korral kui trihhomoniaalse põletiku puhul. Kui Teie raviarst määras ravimi vaginoosi tõttu, peaks aitama ka lokaalsest (tupesiseset) ravist. Trichomoniaalse põletiku puhul võib osutuda vajalikuks ka suukaudne ravi ( ja kindlasti koos partneriga).

''Lilla lahusega'' tuppe pestes hävitasite oma normaalse mikrofloora, seetõttu hakkasid Teil seal kasvama arvatavalt seened (candida). Kuna tupepõletik jäi ka eelnevalt ravimata, võib olla tegemist kahe haigusega (seenpõletik ja trich.vaginalis või vaginoos).Mõnikord võb naise organism ise seenpõletikuga hakkama saada. Soovitan siiski pöörduda oma naistearsti poole.

Milline rasestumisvastane vahend on Teie jaoks sobivaim, on ilma Teid nägemata raske otsustada. Arvatavasti seetõttu,et müoomidega emakas võib olla vererohke menstruatsiooni põhjuseks , ei soovitanud Teie arst Teile spiraali. Samas , kui müoomid on väikesed ja kasvavad emakast väljapoole ei tohiks spiraaliks vastunäidustusi olla. Limaskestaaluste müoomisõlmedega vaskspiraali küll ei soovita. (Küll võib sobida hormoonspiraal). Et spiraali niidid jäävad läbi emakakaela tuppe ja et Teil on emakakaela peal näsad, võivad spiraaliniidid näsasid vigastada ja põhjustada veritsusi. Väikesed müoomisõlmed ei ole rasestumisvastaste pillide vastunäidustuseks.

Emakakaelal olevad näsad on arvatavasti papilloomiviirusest põhjustatud. Tegemist on sugulisel teel leviva viirushaigusega. Haiguse peiteperiood on tavaliselt paar kuud, kuid võib olla ka mitu aastat.Sõltuvalt viiruse tüübist võivad tekkida ka pahaloomulised koe muutused , mistõttu on vajalik sagedamini võtta emakakaelalt tsütoloogilisi analüüse. Suuri näsasid soovitatakse tõesti laser-või termo-noaga eemaldada.