Elu pärast operatsiooni 18.11.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tervist ja suur tänu Teile üksikasjaliku vastuse eest (teema- korduv mutsinoosne tsüstoom). Operatsioon nüüdseks läbi, taastumine kerge. Lõpptulemusena eemaldati vasakpoolne munasari ja munajuha. Histoloogine vastus- pseudomutsinoosne tsüst (6x7 cm). Parem munasari ja munajuha patoloogiata. Opereerinud arsti sõnul võin end peale paranemist täiesti terveks inimeseks lugeda, kuid...
Kas nimetatud diagnoosiga on kõrgem ka munasarjavähki haigestumise risk?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
mul on hea meel, et operatsioon ja selle järgne paranemine kulgesid probleemideta. Operatsioooni käigus eemaldatud munasarja histoloogiline uuring e. koeproov andis lõpliku diagnoosi- pseudomutsinoosne tsüst.
Mutsinoossed tsüstadenoomid on harva esinevad munasarja kasvajad ja nad võivad olla nii hea- kui pahaloomulised. Tõenäosus, et sellist tüüpi kasvaja võiks korduda, on olemas, kuid siiski väga väike. Risk munasarja vähiks on suurem nendel naistel, kelle suguvõsas (emal, vanaemal) on olnud selline diagnoos. Pole olemas ennetavat ravi ega diagnostilist testi munasarja kasvajate korral. Tuumormarkeri CA-125 kontsentratsioon seerumis suureneb munasarja kasvajate, eriti epiteliaalse seroosse munasarjavähi puhul, mitte aga mutsinoosse adenokartsinoomi (s.o. halvaloomuline mutsinoosne kasvaja) korral. See tähendab, et see marker ei tõuse kõikide halvaloomuliste munasarja kasvajate korral.
Soovitan edaspidi regulaarset kontrolli oma naistearsti juures, et jälgida munasarja struktuuri ultraheli uuringul.
Parimate soovidega,
Katrin Seemen