Liited emakaõõnes 09.04.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Mulle tehti hüsteroskoopia, kus diagnoositi "liiteline emakas". Mida see täpsemalt tähendab, kas lisaks raskendatud lapse saamisele on ka muid negatiivseid tagajärgi (suurenenud vähirisk vms) ning kas on tõenäoline, et liited asuvad sellisel juhul ka mujal kõhukoopas? Paar viimast aastat on mul probleeme seedimisega, sagedased kõhuvalud, nõrkus ja halb enesetunne - kas need asjad võivad olla kuidagi omavahel seotud?
Kas on ka võimalik öelda, millest need liited tekivad - aasta tagasi tehti pärast sünnitust puhastus (kuna UH näitas mingit tükki ning tekkis palavik) ning selle käigus tekkis suurem verekaotus, kuna emakas ei tõmbunud kokku - kas see võib olla põhjuseks?
Ette tänades

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
emakasiseseid liiteid saab diagnoosida ja eemaldada hüsteroskoopia käigus. Liidete põhjus on selge- need on tekkinud peale sünnitusjärgset põletikku ja emakaõõne puhastust. Sellisel juhul tekib väga harva liiteid mujal kõhukoopas, samuti ei ole mingit seost vähiriskiga. Emakasisesed liited ei põhjusta seedehäired, kroonilist kõhuvalu ega ka halba enesetunnet. Sellised liited on aga sageli takistuseks rasestumisel. Nüüd, kus hüsteroskoopia on tehtud, vajate kaebuste põhjuste selgitamiseks lisauuringuid. Kroonilise kõhuvalu võimalike põhjuste väljaselgitamiseks soovitan edaspidi laparoskoopiat.
Parimate soovidega,
Katrin Seemen