Laparoskoopia ja tsükkel 20.05.09 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere dr. Litter,

8. mail oli plaaniline laparoskoopia. Diagnoos endometrioos I aste (kolded kõhukelmelt koaguleeritud), muid probleeme ei leitud, kõik korras. Paari päeva jooksul olid tüüpilised kaebused, mis on lap-i järel normaalsed. Valuvaigisteid pärast kojusaamist ei vajanud. Tundus, et paranemine on kiire. Haavad on tänaseks juba ok ja isegi kärnad maas, kõhuvalu kadus paari päevaga, väsimus-kurnatus andis kiirelt järele, tööle läksin 13 mai.
Peale lap-i 9-10.mai määris pisut, 11.mai tuli verd 1 sideme jagu, siis 12-14 mai samuti määris pruunikalt. 15 mai niitide eemaldamise päeval palusin teha ka läbivaatuse, et kas on kõik ikka korras. Sel päeval ei määrinud, kuigi oleks plaanipäraselt pidanud hakkama päevad. Arst UH-ga vaadates ütles, et limaskest näeb selline välja, et kohe-kohe peaks päevad ikka hakkama ja probleeme ei näe.

Nüüd senimaani päevi ei ole, enam ei määri ka, kuid päev-päevalt läheb suuremaks kõhuvalu. Valu on selline painav ja tuim, kiirgab külgedesse. Väsimus on ka. Iiveldama ajab, nõrkusehood on vahel.
Oleks pidanud hakkama ka Merciloni uue pakendiga pihta 16.mai, kuid unustasin ja alustasin 19. mail - kas see võib tekitada valu?
17.mai olin vahekorras, selle järgselt mingit ebameeldivat või halba tunnet ei olnud.
Voolust esineb ka, on vedel ja läbipaistev ja küllalt rohke.
Viimased 2 päeva on olnud ka kõhulahtisus probleemiks.
Alates lap-ist on iga päev kuni tänaseni selline tunne, et kohe-kohe hakkavad päevad, kokku nüüd juba ligi 2 nädalat.
Eelmised päevad olid 16.aprill, 2 viimast tsüklit (märts, aprill) on olnud küllalt verevaesed. Rasedustestid negatiivsed, viimane tehtud aprilli lõpus.
Kasutan alates jaanuarist 2009 Merciloni endometrioosi vaevuste vähendamise eesmärgil. Mõned tabeltid on vahele mõnikord jäänud.

Kas on võimalik, et ma enne lap-i rasestusin? Ja nüüd sellepärast ei ole päevi? Või lõi laparoskoopia tsükli sassi? Kui rasedus on võimalik, siis kas laparoskoopia protseduur võis embrüot kuidagi kahjustada? (narkoos jms).
Mis muud põhjused võivad nendel muredel olla?
Kas ma peaksin uuesti läbivaatusele pöörduma või mingeid analüüse tegema?

Tänan juba ette vastuste eest.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!

Unusatsite kirjutada oma vanuse ja eelneva rasedusanamneesi, kui neid on olnud.

Kas laparoskoopia oli vajalik alakõhuvalude täpsustamiseks?
Kuna kinnitus endometrioosi diagnoos, siis nagu teate, on spontaanne rasestumine raskendatud.
Kuna tarvitate Merciloni, siis on kaebused ebatüüpilised.
Sovitan korrata üks kord nädalas rasedusteste ja broneerida aeg laparoskoopia teostanud arstile või raviarstile.
Milline on teie plaan: kas soovite hoiduda ja seetõttu tarvitate samuti antibeebipille või soovite lähiajal rasestuda ja sünnitada. Rasestumine on kõige edukam vahetult peale laparoskoopiat.
Kõikide operastioonide tagajärjel võivad tekkida menstruaaltsükli häired, sest OP-d on suur stress organismile.
G.Litter, www.naistearst.ee Piritalt
http://www.apollo.ee/product.php/0761893
Palun vabandust hilisema vastuse pärast, kuid küsimuse sain täna kell 9.25. Arstid ei ole tasu saanud aastaid.