üleminekuaja probleemid 15.12.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Dr. Ülle Kadastik,
olen 52 a. naine. Mul on 2 probleemi:
aeg-ajalt lööb mul limaskestade põletik välissuguelunditel ja kui seda ei ravi, läheb edasi häbememokkadele ja kui seda siis veel valesti ravida, läheb lööve edasi jalgadele.
Üleminekuaja naha kuivusega see ei ole seotud, sest vagifem tabletid tuppe ei aita.
Nahaarst kirjutas celestoderm salvi ja travacorti. See aitab , kuid ma ei saa ju pidevalt hormoonsalve kasutada.
Herpes see ei ole.
Olen käinud kolme naistearsti ja ühe nahaarsti juures.
Ehk on see allergia? Kas ma olen ainuke selline ?
Probleem 2:
Mul ei ole 2 kuud menstruatsiooni olnud. Mul tekkis n.ö. põieprobleem. Aga ei ole ka. Uriiniproov on korras. Naistearst ütles, et mul on kusiti otsast veidike turses. Kui urineerin, siis alguses on valus , vahel tunnen, kuidas uriin vajub alla kusitisse. Istun iga õhtu kummelivannis, ei aita.
Kas see on üleminukuaja probleem? Kui on, kas on ka lahendust?
Panin aja ka uroloogi juurde. See on mind vaevanud 2 kuud.
Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Esiteks: limaskesta probleem võiks olla seotud üleminekuga. Limaskestad on tundlikumad. Vagifem ei pruugi kõigile sobida, võiks proovida Ovestin kuulikesi. Kui Ovestin ei aita ka ja tupest võetud külvid ei näita midagi, siis oletaks allergiat. Oluline on intiimpesu spetsiaalsete vahenditaga, mida saate osta apteegist. Ei tohiks kanda pidevalt pesukaitsmeid. Mõelge, ega te ei ole kasutama hakanud mingit uut pesupulbrit või uut lõhnastatud dussigeeli. Need võivad olla allergeenid.Põieprobleem on jällegi tihedalt seotud üleminekuga. Kui teil leiti, et kusiti on punetav ja turses, see asjaolu viitab östrogeenpuudulikkusele. Sellisel juhul on külvid reeglina korras, kuid urineerimine valulik atroofilisest (õhukesest )limaskestast. Sooovitaks jällegi kuulikesi. kaks korda nädalas regulaarselt. Uroloogi juurde võite minna ja kui seal ei leita midagi, siis probleem on seotud ikkagi hormooni puudulikkusest. Dr kadastik