TSÜST 16.09.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

VÕTAN LOGESTI ROHTU JUBA 5 AASTAT.MUL ON 2 LAST,10 AASTANE JA 5-NE.
KÄIN IGA ASTA KONTROLLIS JA ULTRAHELIS.AGA NÜÜD KUI AASTA MÕÕDAS ARVASIN ET PEAKS JÄLLE ARSTI KÜLASTAMA.SEAL VÕETI PROOVID JA SAADETI ULTRAHELISSE. SAI SEALGI KÄIDUD JA NÜÜD KÄISIN UUESTI GÜNEKOLOOGI JUURES TA VAATAS ULTRAHELI PILTI JA SEAL OLI MÜOOMI VÕTMEKE TEGIN NÄPUVERE JA SEE OLI TÄITSA KORRAS .AGA MULLE TEEB IKKAGI MURET SEE ,ET KUST TULEVAD SELLISED HAIGUSED JA KUIDAS SAAKS NEIST ÜLTSE HOIDUDA.SOOVITAS JUUA KORTSLEHE TEED JA NÜÜD OOTAN VEENIVERELE MINEKUT.KAS TASUB MUL MURETSEDA ET ÄKKI ON SEE HALVALOOMULINE VÕI VÕIN LOOTA ET LÄHEB KERGEMALT.OLEN LUGENUD ET TSÜST KAOB MINGI AJA PÄRAST ÄRA,AGAKUI ONGI NII .SIIS KUIDAS OLEKS SEE VÕIMALIK ET SELLIST ASJA TAGASI EI TULEKS .ETTE TÄNADES.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Müoomid on emaka lihase healoomulised kasvajad. Müoomisõlmed tavaliselt isa ära ei kao, küll võivad nad kasvada suuremaks või siis menopausi saabudes väheneda (skleroseeruda). Väikesed müoomisõlmed ei vajagi ravi, kui nad ei põhjusta kaebusi ja neid võib ainult jälgida. Suured müoomisõlmed tuleks eemaldada. Tsüstid on munasarjadest lähtunud healoomulised (harvem pahaloomulised) kasvajad. Kui tsüst on väike ja kasvajamarker veeniverest on korras võib tsüstikest jälgida. Seda, miks kasvajahaigused tekivad alati ei ole teada. Pillide kasutamisega seost ei teata olevat.
Arvatavalt on Teil leitud ikkagi munasrja tsüst, sest tsüstide korral täpsustatkse veeniverest kasvajamarker (Ca 125). Kui analüüs on korras ei peaks pahaloomulise haigusega küll tegemist olema. Müoomisõlmede korral ei ole kindlat markerit, mida veeniverest määrata.
Edu Teile soovides Aire Sekavin