premenopaus 25.08.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 42 aastane. Umbes aasta tagasi algas öine higistamine (mitte küll väga tihti). Nüüd suve lõpus läks kehvaks üldine enesetunne, konkreetselt ei oskagi öelda, mis viga on. Lihtsalt ebameeldivalt halb on olla ja ka psüühiliselt paha, isegi depressiooni tunnuseid: midagi ei taha teha, miski ei rõõmusta, ajab ilma põhjuseta nutma. Samas ei ole ma üldse depressiivne inimene ja selleks pole ka põhjust - nii pere- kui tööelu on korras. Menstruatsioon on veel regulaarne. Minu emal algas menopaus ka suhteliselt vara (46-47). Kas põhjused võivad olla selles? Ette tänades! Janika

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere,Janika! Teie vaevuste põhjuseks võib tõepoolest olla munasarjade alatalitlus,mistõttu toodetakse vähem organismile omaseid hormoone östrogeene ja progesterooni.Kuna menstruatsioonid on veel regulaarsed,siis ongi väljendunud psüühilised ja neurovegetatiivsed häired.Kindlasti ei vaja Te veel hormoonravi,seetõttu soovitan Teil apteegi käsimüügist osta KLIMADYNONi tablette.1 tablett 2 korda päevas koos vedelikuga alla neelata.Edu soovides,Maie Väli