emakakaela vähk 18.05.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mulle tehakse emakakaela vähi uuringuid. Samas on mul tekkinud kahtlus, et mul võib olla ka trihhomonoos või klamüüdia. Kas nende uuringute tulemusena tulevad ka sellised haigused välja või peab selleks tegema eraldi uuringu?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Emakakaela onkotsütoloogiline e. PAP-analüüs näitab rakulisi muutusi emakakaelal, mis võivad olla tingitud põletikust ja võimaldab diagnoosida vähieelseid rakkude muutusi. Trihhomonoosi olemasolul on võimalik PAP analüüsis see sageli ka kindlaks teha, kuid kindla diagnoosi annab ikkagi eraldi võetav trihhomoonase PCR-analüüs. Klamüüdiat PAP analüüs ei näita, selleks tuleb võtta spetsiaalne (PCR)analüüs. Kui kaebusi pole ja PAP analüüs põletikulisi muutusi ei näita, pole vajadust ka edasisteks uuringuteks klamüüdia ja teiste sugulisel teel levivate haiguste suhtes. Kaebuste korral (või ka kahtluste puhul) soovitan teha PCR analüüsid.