herpes ja stomatiit 01.04.02 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Lapsel (2,8a) tõusis tugev palavik (39,5C). Samal ajal tekkis suu nurka vill (varem pole olnud). Palavik püsis ilma muude tunnusteta 4 päeva nii kõrgena. Siis avastasin tal suust igeme pealt suure mädalaigu. Diagnoositi suu limaskesta põletik. Raviks antibiootikumid.

Siit küsimused:

1. Kas siis, kui herpesviirus tekitab suu limaskesta põletikku, nimetatakse viimast ikkagi stomatiidiks või põhjustab stomatiiti mingi muu viirus/bakter?

2. Kas kogu see palavik võiski olla tingitud herpesest või oli siiski niipidi, et kõigepealt tuli herpes, mis tekitas palaviku ja siis organismi nõrgenedes tuli ka suu limaskesta põletik?

3. Kus tehakse vereanalüüse, et selgitada, kas lapsel on organismis Herpese viirus või on see niigi selge sellest villist suunurgas? Kas perearst saab sellisele vereanalüüsile saatekirja anda?

4. Kui see tõesti nüüd herpes on, kuidas last edaspidi sellest hoida (tean, et Herpes viirus on organismis terveks eluks, kuid sellise jubeda suuhaiguse kordumist ei sooviks enda vaenlaselegi), kui vill tekkib suunurka ja on kõrge palavik? Kas saab teha midagi ennetavat, et see ei tekitaks omakorda põletikku suu limaskestale?

5Kui paljudel inimestel üldse on organismis Herpese viirus? Ja kas see kandub edasi limaskestalt ka siis, kui endal parasjagu huulevilli pole?(Herpes on nii minul kui abikaasal, ja kui ka 1 laps on selle nüüd saanud, tahaks teist sellest hoida).

Vastuse eest ette tänades,

murelik ema

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Stomatiidi põhjustajateks võivad olla viirustest herpesviirus, Coxsackie viirus ja Echoviirused. Teie poolt kirjeldatud lapse seisundi põhjal on alust arvata, et tegemist oli herpesviirusest põhjustatud haigusega. Sellest räägib kõrge palavik ja teised üldnähud. Teiste tekitajate korral on kliiniline pilt kergem. Vereproovi tekitaja antikehade avastamiseks, s.t. diagnostikaks saab teha perearsti juures. Kahjuks pole võimalik midagi ennetavat ette võtta. Herpesviiruse kandjateks on üle 90% täiskasvanutest.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Nahahaigused

Stomatiit,herpes vői millega tegu?

Algas 4 päev tagasi, suu limaskestadel olid punased laigud. Edasi arenesid laigud valgeteks haavanditeks. Nüüdseks on terve suu turses, huuled paistes ja kurk valus. Keel on tulipunane ja väga valus nagu ...

Kristi Abram

Vastas dr Kristi Abram

Tere!
Paistab, et tegemist on ägeda haigestumisega ja üsna tõenäoline võib olla herpeetiline stomatiit. Põhjuseks võib olla lihtherpesviirus (HSV) või tuulerõugeviirus (HZV). Viimase puhul peaks ...

Loe edasi

Herpes jalal

Mul on jala peal herpes (väike laik). Kui see eelmine kord esines, kadus iseenesest ära, ilma ravimata. Kas seekord oleks vaja seda ravida? Korduma jääb ta ju nagunii kui viirus veres on.

Airi Põder

Vastas dr Airi Põder

Miks te arvate, et see laik Teie jalal on herpeetiline?

Loe edasi

herpes

Partneril on herpes. Kas see tähendab, et suguühe on võimalik ainult kondoomiga nüüd ja igavesti?

Airi Põder

Vastas dr Airi Põder

Kui Teie partneril on genitaalherpes ja Te ise pole veel nakatunud (väga sageli esineb GH-sse nakatunu partneril asümptomaatiline HSV infektsioon), siis on tõesti võimalus, et Teie nakatumine võib toimuda ...

Loe edasi

herpes

Kas võib genitaalherpesele peale panna huuleherpese ravimit Zovirax.? Milline oleks tagajärg?

Vastas dr Heli Raudsepp

Genitaalherpest ravitakse tablettidega (Valtrex, Acyclovir). Määrimisest kasu ei ole.

Loe edasi

Herpes

Mu tüdrukul on huuleherpes. Kas see levib ka suudlemise teel ?
Kuidas üldse levib ?
Kui sugulise vahekorra ajal kasutada kondoomi, siis see ei tohiks ju levida ?

Vastas dr Heli Raudsepp

Huuleherpes võib levida suudlemise teel.

Loe edasi

herpes

Tere, mis arsti amet tegeleb haigusega nagu herpes ( keha peal).Kas see on mingi infektsiooni arst või naha arst või see on immunoolog.?
Ette tänades.

Vastas dr Heli Raudsepp

Nahahaiguste arst.

Loe edasi

herpes väikelapsel

Tere!
Minu mure on selline: minu lapsel tekkis herpes esimest korda, kui ta oli 1 aasta ja 9-kuune. Käisin oma murega perearsti juures, kes soovitas järgmine kord, kui herpes tekib, pöörduda lastehaiglasse ...

Vastas dr Heli Raudsepp

Ei pea tingimata infektsionisti vastuvõtule minema. Peate teadma, et herpes jääbki korduma. Teie võiksite jälgida, kui sageli herpes korduma hakkab. Kui häirivalt sageli, tuleb hiljem kõne alla tablettravi, ...

Loe edasi

naha-ja suguhaigused

Kas tavaline herpes, mis esineb huultel võib levida ka suguelunditele? Kas see on üks ja sama viirus?

Airi Põder

Vastas dr Airi Põder

Suguelunditel esinevat herpeetilist löövet põhjustab tavaliselt HSV-2 ( Herpes Simplex Virus tüüp 2 ) ja huultel esinevat löövet HSV -1 ( Herpes Simplex Virus tüüp 1).Aga umbes 10% juhtudest võib HSV-1 ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi