Jalgade nahainfektsioon (jalaseen?) 06.09.13 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Olen selle haigusega olnud hädas juba pea 30 aastat.
Sain selle Nõukogude Armee ajal, kui teenisin lõunapoolsetes vabariikides.
Haigus on väga nakkav ning see on mul kordunud iga 3-4 aasta järel, ilmselt nakatudes vanade jalanõudega.
Haigus algab varvaste vahelt.
Sümptoomideks on alguses väga vastik sügelus, siis ilmuvad päeva-paari pärast villikesed, mis sügelevad ja on katsudes valusad.
Nädala pärast on haigus terves jalatallas, villid kaovad ära, ilmselt läheb haigus sügavamale naha alla.
Sügelus kaob siis ära ning jalad ei haise ka kõvasti.
Kuu aja pärast on terve tallaaluse nahaalune täis kergelt kollakat vedelikku. Kui nõelaga torkida, siis võib terve tallanaha ilma valuta ära tõmmata ning nähtavale tuleb mesilasekärje moodi nahk, mis on täis kollakat vedelikku.
Nõukogude ajal proovisin ära erinevad jalaseene salvid, kui miski ei aidanud. Viimaks üks sõjaväearst soovitas Teimurovi pastat (sisaldab muuhulgas boorhapet), see ravis haiguse välja paari nädalaga.
Selle aasta alguses tuli see haigus jälle tagasi (ilmselt vanad jalanõud) ning ma olen selle all kannatanud juba pool aastat. Olen käinud mitu korda nahaarsti juures, kuid senini ei ole kasu olnud.
Olen määrinud järgmisi salve, kuid need ei ole mõjunud:
Klotrimasool
Lamisil (Terbinafiid)
TRAVOGEN (Isoconazole)
Exoderil (Naftifiinvesinikkloriid)
Scholl Atheles Foot Cream (Tolnaftate)
Fucicort (Acidum fusidicum, betamethasonum)
Samuti ei aita äädika jalavannid, kuigi seenhaigusele peaks happeline keskkond mõjuma tapvalt.
Mis haigus võib see olla ja kuidas seda peaks ravima?
Teimurovi pastat Eestis kahjuks enam ei müüa.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Kui kannate vanu jalanõusid, mis on koloniseeritud seentega, siis on päris tavaline, et nakkus tuleb tagasi. Sorteeriga oma jalanõud üle: mis on väga ära kantud, neid ei ole enam mõtet hoida. Uuemate jalanõude puhul soovitan neid desinfitseerida vastavate vahenditega (küsige apteegist).
Teiseks nakkusallikaks võivad olla haigestunud varbaküüned. Kui küüned on muutunud paksuks ja kollakaks, siis sisaldavad need samuti seenhaiguse tekitajaid ja salvidega määrimisest on vähe abi.
Las nahaarst vaatab jalad ja varbaküüned veel kord üle, võib-olla vajate hoopis seenevastast tablettravi.
Vajadusel tuleks võtta analüüsid, kas tegemist on üldse seenhaigusega. Jalgadel võib esineda ka ekseem, psoriaas ja muud probleemid, mille tarvis kasutatakse teistsuguseid ravimeid.
Äädikavanne ei soovita, see võib jalanahka ise samuti kahjustada.

Lugupidamisega,
Kristi Abram