Eesnäärme värk 04.10.23 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tervist ja jõudu tööle !
Vabandan tülitamast, aga aidake seletada asja lahti.
22.11.2022 sattusin teie toredasse kliinikusse, kus muuhulgas tehti ka PSA proov. Näiduks tuli 0,785 ug/l (ref 3,1)
Sõbralik tohtrihärra tegi ka miski spets uriinianalüüsi, mille lisasin manusesse.
03.01.2023 sattusin perearsti juurde, kes otsustas muude verenäitude hulgas ka PSA proovi teha (ta ei teadnud et olin teil käinud). Näiduks tuli 1,17 ug/l (ref 1,80). Meetod Abbot Alinity, labor Synlab.
10.01.2023 sattusin kõhukoopa ultrahelisse, kus radioloog kirjutas järgmist : "Eesnäärme maht u 37 cm3 (N kuni 30 cm3), ebaühtlase struktuuriga"

Segadust tekitab see radioloogi arvamus. Kas eesnääre on siis liiga suur ? On tarvis muretseda ? Täht N tähendab minu jaoks sõna "normaalne", seega tema arvates on asi halb ?
Tänan juba ette vastue eest !
PS - avastasin sellise anomaalia alles praegu oma digiugu lehitsedes, keegi mulle enne pole mitte midagi öelnud.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Erinevatel laboritel on kahjuks PSA testid erineva standardi järgi seatud. Mõlemad siiski korras. Eesnääre suureneb 80% meestel. Me ei ravi mitte eesnäärme suurust vaid kusemishäireid. Liiga palju testimine kipub rohkem stressi kui tulu tekitama.