Eesnäärme suurenemine, põletik ja PSA tõus 16.10.17 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen külastanud teie kliinikut alates 2010. aastast, põhjuseks urineerimishäired. Leiti kerge eesnäärmepõletik ja mõningane laienemine. Põletikuravi ei soovitatud. Suunati ka uroloogile, kes täpsustas eesnäärme healoomulise suurenemise. PSA oli siis 1,2 ja edasistel iga-aastastel mõõtmistel 1,0. Selle aasta märtsis oli PSA 1,5. Septembris tekkis mul ühes kubeme lümfisõlmes põletik mis möödus 2 nädala jooksul. Seejärel tekkisid väga kerged ebamugavustunded munandite piirkonnas ja jalgadevahes. Tegin uue PSA test, tulemus oli 3,1. Pöördusin uuesti teie kliinikumi, tehti sekreediuuring ja leiti et mõningane põletik on endiselt alles, seega tegu kroonilise asjaga. Määrati antibiootikumikuur ja öeldi et tuleksin tagasi 2 kuu pärast. Vahetult enne ravi alustamist (11 päeva peale eelmist PSA testi) tegin uue proovi ja nüüd oli see 4,4. Tõsi, sekreediproovi võtmisest oli vereproovi võtmise hetkel möödas 2,5 päeva ja see võis vist ka PSA väärtust mõjutada. Hetkel võtan antibiootikume nagu ette nähtud. Ebamugavus kubeme alaosas on pisut tugevnenud. Minu küsimus: kas ikkagi teha biopsia nüüd (kuna PSA näit on niimoodi tõusnud) või oodata kui see 2 kuud ära ja loota et põletikuravi annab soovitud tulemusi?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Esiteks, PSA testi ei tohiks teha 2 nädala jooksul peale eesnäärme masaaži. Teiseks on põletiku foonil biopsia tegemine ohtlik ja suure tõenäosusega ka põhjendamatu. Tehke ravi ja järelkontrollid ära. Kui põletik välja ravitud või kontrolli all, siis kordus PSA test ja edasine otsus.