Probleemid eesnäärmega 21.04.21 / Meestearst

Külastaja küsib:

60-aastane mees, PSA probleemid on tal olnud juba 6 aastat. PSA näidud lähevad ajuti ka üle 10, nagu allpool valikulisest analüüside väljavõttest näha. Põhimõtteliselt käibki üks lakkamatu analüüside andmine, ravimitega saadakse näidud jälle 5-7 kanti. Uriinianalüüsis sageli nitrit, ka leukotsüüte on olnud. Hetkel põie tühjendamine hommikuti aeglane, päeval normaalsem. Öösiti vajadus vähemalt korra Wc-s käia. Tehtud 2 biopsiat (lisas).

2017 PSA 5,21
2018 okt PSA 8,3
Eesnäärme sagarad mõõdukalt suurenenud, veidi tihedamad, valutud, piirid vabad
2019 sept.algus PSA 10.68, sept lõpp 8,34
2019 PSA okt lõpp 11,35
Diagnoos: Adenofibromatoosne prostatahüpertroofia
2020 sept – PSA 10,68
2021 veebruar PSA 7,29
2021 aprill PSA 12,66 – annab uue vere- ja uriinianalüüsi, koos P4-PSA markeriga mai alguses ja läheb uuesti vastuvõtule

Biopsiat teinud arst viitas võimalusele teha ka MRT uuring. Uroloog seda pakkunud pole. Kas see võiks anda mingit täiendavat informatsiooni?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

PSA tase on seotud eesnäärme rakkude lagunemisega.
Seda lagunemist võivad põhjustada kõik sagedasemad eesnäärmehaigused.
Esimesena eesnäärmepõletik - tugevam põletik võib, eriti koos healoomulise suurenemisega, tõsta PSA taset veres olulisel määral.
Teisena eesnäärme healoomuline suurenemine- PSA tase veres on teatud piirides korrelatsioonis eesnäärme suurusega. Lisaks võivad suures eesnäärmes tekkivad verevarustushäired samuti suurendada koe hävingut ja seeläbi ka PSA taset veres.
Seega selleks, et mingit hinnangut anda, peaks teadma eesnäärme suurust ja selle ehituslikke iseärasusi. Lisaks tegema eesnäärme põletiku uuringud.
Kui esimesed kaks haigus on välistatud või nende leid ei seleta usaldusväärselt PSA kõrgenenud taset, siis on vaja tegeleda eesnäärmevähi välistamisega.
Vaadates siin PSA dünaamikat ajas, siis on suurema tõenäosusega vastus ikkagi nende kahe esimese haiguse poolel.