Munandite kaltsifitseerumine 29.11.11 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere
Pöördusin vaevustega (valud kubemes, alaseljas ja paremas munandis, sagedasem ja raskem urineerimine) arsti poole. Varem olen korduvalt põdenud kroonilist eesnäärmepõletikku. Ka seekord avastati arsti sõnul päris tugev eesnäärmepõletik ja saan antibiootikumravi. PSA oli normis. Minu küsimus aga oleks seoses mulle tehtud munandite ultraheliuuringuga. Seal avastati mõlema munandi difuusne mikrokaltsifitseerumine. Varem mulle munandite ultraheli polnud tehtud. Mõlemad munandid ise on katsumisel siledad, paremas munandis on ainult munandimanus allpool suurem kui vasemas, aga selle kohta ultraheli vastust ei olnud või vähemalt arst ei öelnud mulle seda. Ka arst munandite komplemisel ei leidnud vist, et midagi oleks halvasti.
Minu raviarst ei osanud vastata mu küsimusele, millest see mikrokaltsifitseerumine on põhjustatud või millele see võib viidata. Kahe kuu pärast eesnäärmepõletiku järelkontrollis pidi tehtama uus ultraheliuuring ja võetama ka munandinäitajad verest.
Kas Teie oskate öelda, millest see mikrokaltsifitseerumine võib olla tekkinud või millele see võib viidata. Kas see vajab ravi? Kas äkki pole tegemist kiiremat sekkumist vajava probleemiga kui 2 kuud?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Tegemist on munandi arengulise häirega. Täpset põhjust ei teata. Seondub sageli optimaalsest madalama sperma kvaliteediga ja munandit reguleerivate hormoonide tasakaaluhäirega (kas need uuringud on tehtud?!). Munandi mikrokaltsifikaadid on seotud kaudselt ka tavalisest suurema munandivähi tekke/leiu riskiga. Selline muutus vajab regulaarset kontrolli ja just praegu arutame koleegidega, kas mitte juurutada ka Eestis kontroll munandi biopsiat selle leiuga meestel. Kiiret siiski ei ole.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Meestearst

Laigud munandite all säärte siseküljel.

Tere!Mul selline mure,et on imelikud laigud tekkinud säärte siseküljele munandite alla.Kas oskaksite soovitada mida teha,või missugust ravimit kasutada?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Tüüpiline reievoldi põletik.
Soodustab higistamine, ülekaal ja sageli ka hõõruvad spordiriided.
Toimivat ravimit kahjus ilma retseptita kätte ei saa.

Loe edasi

Munandite kontroll

Kas noorte nõustamisel/androloogiaõde teostab ka munandite kontrolli?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Soovi korral kindlasti teostab!

Loe edasi

Ebameeldiv tunne munandite taga enne peppuauku

Tere mida peaksin ette võtma, et saada lahti ebamugavat suruvast tundest munandite taga enne peppuauku?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Põhjus tuleks kindlaks teha. Kolm peamist pühjuste gruppi:: päraku piirkonna mure, eesnäärme haigus või vaagna valusündroom. Arsti juurde tuleb jõuda...

Loe edasi

Suguelundite punetus

Tere, selline mure et tekkis munandite ja reite vahele punane/ roosakas lööve kohati suurem punetus ja kohati täpid. Alguses olid munandite ääred ainult roosad, kuid nüüd terved munandid roosad. Munandite ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Tüüpiline piirkonna nahapõletik. Korralik hügieen. Hõõrdumisi vältida. Kui paari päevaga ei taandu, soovitan abi küsida pere-, naha- või meestearsti käest.

Loe edasi

Eesnäärme vähi operatsioon ja järgnevalt munandite eemaldamine.

Kas nende operatsioonide tagajärjel toimub isiksuse muutus ja psüühhilised häired?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Nii karme mõjusid ma pole kohanud. Munandite eemaldamisel tekib meesuguhormoonide puudulikkus, millel omad mõjud tervisele. Arutage oma raviarstiga need teemad kõik rahulikult enne operatsioone üle.

Loe edasi

Turse munandite ja päraku vahel, valu kõvaks minnes

Tere!
Avastasin hiljuti, et ala munandite ja päraku vahel on kergelt tursunud ning peale surudes valulik. Nüüd on hakanud peenis kõvaks minemisel ka valu tegema. Milles võib probleem olla?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Ilma läbivaatuseta ja piisava lisainformatsioonita ei oska aidata.
Kui on probleem, siis tasuks sellega meestearsti vastuvõtule pöörduda!

Loe edasi

Lõtv munandite nahk

Tere, probleemseks teemaks on munandite nahk, mis on väga lõtv ja veninud minu meelest, iga aastaga läheb asi hullemaks. Parempoolne munand on suurem kui kana muna vasak on norm. ja nahk nende ümber, eriti ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Segane lugu ilmselt olulise psühholoogilise komponendiga. Et selgust saada ja miskit targemat nõu anda tuleks ikkagi vastuvõtule tulla. Ilma läbivaatuseta siin kusagile ei jõua. Munandi naha pingsus sõltub ...

Loe edasi

munandite suuruse muutumine

selline asi ,et vasak munand on suurem kui parem poolne ,aga vahel on ka sama suured.

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Munandite suurus võib väikeses piiris tõesti muutuda. Kui ikka oma keha eripäradega rahul ei ole võite alati arstilt või noorte nõustajalt läbivaatust paluda.
Edu soovides
Margus Punab

Loe edasi

küsimus

Tere!
Olen 16 aastane ja 3 aastaselt eemaldati mult ühe operatsiooniga vesimunand ja song. Peale seda on üks munand teisest kõvasti kõrgemal. Mingeid probleeme pole mul sellega olnud, valu ka ei ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Sellise operatsiooni järel on erinevused munandite paiknemises loomulikud. Kui munandite suuruses vahet ei ole, siis pole põhjust muretsemiseks.
Edu soovides
Margus Punab

Loe edasi

munandite suurus ja viljakus

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Munandite suurus areneb lõplikult välja 17-20. eluaastaks. Eesti meeste keskmine munandi maht on 22 ml. Spermatosoidide arv korreleerub mõningal määral munandi massiga. Arvatakse, et terve mees toodab ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: