Valu munandis ja lastetus (teie endine patsient) 20.06.08 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere,
Kirjutan Teile oma mehe eest.
Nimelt käis mu mees Teie juures ravil seoses lastetusega. Avastasite põletiku ning määrasite erinevad ravikuurid, sperma kvaliteet paranes väga vähesel määral, kuid kuna rasestumist ei toimunud (ütlesite, et sellise spermaga oleks minginegi võimalus ka loomulikul teel rasestuda), siis soovitasite kehavälist viljastamist.

Mina olen täiesti terveks tunnistatud.

Kahjuks ka kehaväline viljastamine ebaõnnestus. Viljatusarst aga peab siiski spermat IVF-i jaoks sobivaks ning soovitab uuele katsele minna.
Samas teeb murelikuks mehe krooniline valu ühes munandis (seda muret kurtis ta ka Teile), vahepeal kiirgub valu ka vaagna piirkonda, kuid see valu ei kadunud peale ravi ega pole siiani kadunud. Valu pole küll tugev, aga häiriv siiski.
Kas võib olla mingi seos munandi valu ja lastetuse vahel? Kas see valu võib olla mingi tõsisema haiguse tunnuseks?
Kas oleks veel mõtet kuidagi ravida meest ja uuesti Teie vastuvõtule tulla? Või mida soovitate kodustest vahenditest? Kasutada veel Prostamini enne uut IVF katset?
Küsimusi sai küll palju, kuid loodetavasti leiate mahti vastata!

Ette tänades,
K.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Sedatüüpi munandi valu on pea alati põhjustatud munandimanuse või munandit varustava närvi põletikust tingitud kahjustusest. Õnneks midagi tõsist sealt tagant enamasti kartma ei pea. Viimasel ajal teeme sellistel patsientidel siiski alati ära ka munandi ultraheli uuringu. Lastetus ja valu munandis otseselt seotud ei ole.
Prostamiin siin palju ei aita. Ehk tasuks enne järgmist IVfi Meestekliinikus sperma analüüs lisatestidega ja seejärel ka visiit ära teha. Peamine näidustus selleks oleks võimaliku taastekkinud (risk vast 20%) põletiku välistamine. Kodustest vahenditest võite proovida Ibuprofeeni 200 mg 2 korda päevas peale sööki 10-15 päeva jooksul. See ravim mõjutab nii põletikureaktsiooni kui ka valuaistingut.
Edu soovides
Margus Punab