munandi veenilaiendi operatsioon 14.01.04 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!
Mis vahe on mikro-operatsioonil ja tavalisel?
Kas operatsiooni tulemustes on ka vahet või on see rohkem nii, et mida keegi arst on harjunud tegema?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Tervisi perekooli foorumile!
Varikotseele on sugutrakti alaägeda põletiku kõrval teine kõige sagedasem ravitav meeste viljakust kahjustav haigus. Operatsiooni meetodeid on õigupoolest neli:
1. Veeniteede `kõrge` sulgemine (tavaoperatsioon).
2. Madal ligeerimine (tänapäeval enam tehtav mikroskoobi kontrolli all)
3. Laporoskoopiline
4. Emboliseerimine (tehtav nii alt munadi poolt kui ka ülevalt neeruveeni poolt)
Praeguse seisuga ei saa kindlalt väita, milline operatsioon on parim. Kirjanduse andmetel on peale operatsiooni, sõltumata operatsiooni tüübist ja tingimusel et naine on terve, rasestimise tõenäosus kolm korda suurem kui samal perel ilma operatsioonita. Sperma analüüs paraneb peale operatsiooni keskmiselt 70% juhtudest ja rasestub aasta jooksul keskmiselt 40% peredest (jälle eeldusel et naine on terve). Minu kogemus näitab, et kõige olulisem on patsientide õige valik. Enamikele meestele saab enne operatsiooni öelda milline on tema sperma analüüsi paranemise võimalus. Sageli opereerin ka mehi kellel paranemise lootus on väike, aga operatsiooni eesmärgiks on siis eelkõide munandi edasise kahjustuse peatamine st. tervise säilitamine.
Mitmes juhtivas Euroopa androloogia keskuses eelistatakse tavaoperatsiooni ja vaid juhtudel kui veenilaiend tekib kiiresti tagasi tehakse teises järjekorras mikrokirurgiline operatsioon
Meetodite võrdlus:
Tavameetod.
Hea- suurim kogemus, lühike operatsiooni aeg, ohutu
Halb- sageli ligeeritakse ka veeniga koos kulgevad lümfisooned, mis võib 5% opereeritutel põhjustada koevedeliku kogunemist munandi juurde. Kuna jäävad ligeerimata munandi välimised veeniteed võib osadel meestel veenilaiend (tavaliselt väiksemana) püsima jääda ja ka hiljem tagasi tulla.
Mikrokirurgiline.
Hea- silma kontrolli all suletakse kõik munandist väljuvad olulised veeniteed
Halb- oht munandi arteri kahjustuseks ja seeläbi munandi kärbumiseks
Neutraalne- puudub pikaajaline kogemus, tulemuste info seni vaid maailma tippkeskustest. Kaugtulemuste kohta on veel vähe informatsiooni.
Laporoskoopiline.
Ei oma eeliseid tavameetodi ees, suurem risk sest opereeritakse kõhuõõne kaudu. Eestis vähe levinud
Emboliseerimine.
Eestis ei tehta kuna puudub väljaõppinud personal. Oht munandi jäävaks kahjustuseks suurem kui teistel meetoditel.

Edu soovides
Margus Punab