Nutune/kisaga uni 27.12.22 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Laps on 11,5k vana. Rahutu beebi sünnist saadik. Küll on saanud gaaside ja koolikute kaela asja ajada, aga enam mitte. Nutnud on ta väga palju nii ärkvel kui magades. Nüüd vaikselt ärkvel olek hakkab normaliseeruma, aga ikka tuleb veel ette põhjuseta nutuhooge.
Põhimure on uni nüüd.
Korduvalt rääkinud perearsti/õega. Õde juba 2x maininud, et äkki peaks spetsialistile näitama, aga kuidagi on see jutt jutuks jäänud. Kõik analüüsid 2x võetud. Ferritiin/hmg olid madalad, sai rauda juurde 2 kuud, nüüd ok. Isegi unenõustajaga koolitus läbitud (ka tema jäi lõpuks natuke nõutuks, et mis last vaevab).
Ainuke uni millal ta üldjuhul ei nuta on hommikul 10-11. Vahest juhtub ka siis, aga harva. Teine uni on vahemikus 14.00-16.30. (14.15-16.00 üldiselt umbes) Siis hakkab juba nuturalli pihta. Käin selles vahes teda vähemalt 1-4x kussutamas. Ärkab suure kisaga, nagu keegi näpistas teda üles. Rahuneb ainult süles, halvemal juhul pallil hüpitades. Ööd on täiesti õudsad. On koguaeg rasked olnud. Mõni üksik öö, kui magab nii, et 1-2x ärkab. Jääb magama 20.00. Magab 20-40 min, max 2h ja siis hakkabki iga 30min, max 1h tagant ärkama. Kisaga. Heal juhul piisab lutist ja tekk kaissu, magab edasi. Halvemal juhul süles kõnnin/kussutan uuesti. Raskemal juhul kolime pallile hüppama. Enamus kordadest siiski süles/pallil. Ja nii terve öö. Ärkamist võibki olla 10+. Ta ärkab alati kisaga. Meeletu kisaga, mis läheb üle hüsteeriaks, kui ei sekku. Kaisus ei ole, harjunud oma voodis magama. Ei tahagi ega meeldi kaisus. Ka süles sipleb ringi koguaeg, et mingit rahus istumist/kasutamist ei ole. Kui püsti kõnnime, siis sobib. Mingisugust uut oskust ei ole vms. Sel juhul peaks sünnist saadik see teda vaevama.
Ka füsioteraapiat on saanud, praeguseks lõppenud, jäänud 1 ujumine. Sealt ka mingisuguseid suuri muresi/probleeme ei ole. Olen 4 lapse ema. Kodus 10a poiss atüüpiline autist+ath. Kuid sellist nuttu ja hüsteeriat näen esmakordselt.
Kas see ongi normaalne? Arst aidata ei oska, sest kõik nende poolt tehtu/vaadatu on korras.
Mina emana näen/tunnen, et midagi vaevab teda. See ei ole läheduse vajadus vms. Gaasid ka kindlasti enam mitte. Mis teda niimoodi üles ajab? Miks ta niimoodi nutab/kisab/hüsteeritseb?
Kui veel mingi tõbi küljes, siis istungi enamuse ööst pallil, sest käest maha panna ei saa.
Aitäh vastamast!

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh pöördumast!
Soovitan pöörduda Lastearsti vastuvõtule, kus Teie laps asjatundliku pilguga üle vaadatakse. Hinnatakse kaalu, kasvu, toitumist ja vajadusel määratakse analüüsid. Teie kirja alusel võib arvata, et tegemist on rahutu lapsega, kuid alati pole sellel meditsiinilist seletust.
Edu Teile!
Parimat
Anu Sööt