Lapse närvisüsteemi häire 11.03.22 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere

Laps 1.5 aastane, poiss.
2.2. sel aastal oli invaginatsioonioperatsioon+eemaldati pimesool. Haiglasse sattusime poja adeno+rotaviirusega, mis ilmselt tekitas soolte sulguse.
Haav paranes ilusti, aga umbes 2 nädalat peale operatsiooni hakkasid une pealt kõhutõmblused (või spasmid). See ei olnud seotud hingamisega, vaid liikus ainult kõht. Ärkveloleku ajal oli laps muidu tavapärane, küll veidi rohkem hüperaktiivsem. Sel perioodil oli vahepeal ka ühe õla tahtmatuid liigutusi. Need vaibusid ja tulid tagasi 10.3. Laps on läinud magama enamasti kell 22 ja u paari tunni möödudes on alanud kõhu tõmblemine. Vahel laps nutab selle peale ja on tahtnud rinda. Siis on olnud paar-5 tundi rahulikum uni ja u kella 6 ajal on uued episoodid ning laps enamasti on rahutu, üritab leida asendit magamiseks ja enamasti uinub uuesti u kell 7 ja magab u kella 8-8.30-ni.. Lisandunud on aegajalt ka unes naermine kõhutõmbluste ajal. Ka käed-jalad on tõmmelnud.
Käisime uuesti kirurgi juures, tehti ultraheli, kirurgiliselt kõik korras, veidi olid suurenenud lümfisõlmed (siis oli ka viiruslik nohu), põletiku vereproov korras.
Nüüd on olnud paar korda episoode ärkveloleku ajal, kus laps hakkab järsku imelikult käituma: hakkab hõõruma silmi, justkui oleks need valusad ja mulle tundub et ka üles suunatud pilguga, siis nutab ja tahab rinda aga see ei lohuta teda, seejärel muutub hüperaktiivseks aga minuga silmsidet luua ei taha. Käitub üliaktiivselt, käib ringi, loobib vahest mänguasju, või siis vaatab spetsiifiliselt mõnda detaili näiteks mustriga tekil ja katsub/näitab seda. Siis näiteks kordab mõnda nime või muud sõna. Umbes 10 min jooksul laps hakkab rahunema. Perearst on väljastanud saatekirja neuroloogile, mis on 22.3. Küsimus on selline. Kas see probleem võib olla mingi psühholoogiline üleelamine lapsel, mis vallandub kirjeldatud sümptomitena või oskate siin näha epileptilist laadi probleemi? Kui peaks olema see viimane, siis kui kiiresti ikkagi peaks reageerima, mida need hood võivad teha halba kui neuroloogi aeg alles 22.3?
Küsimus veel selline et kui lapse keha/kõhu tõmblemine toimub mitmel perioodil öö jooksul (magama jäädes, kella 00 ajal, 3 ajal ja 6 ajal), siis kas selline tihe füüsiliste sümptomite kogum võiks viidata üldse epilepsilistele probleemidele või võiks siis kahjustada kõhu operatsioonist tulenevaid järelvaevusi? Kas epilepsia vmt hood võivad olla üldse nii sagedased magamise ajal? Ühtegi spetsiifilist vereproovi ei ole lapsele tehtud (toitainete tasakaalu jmt). Lisaks veel mainiksin, et juba haiglas olles märkasin, et lapse juuksed on muutunud hallikat tooni.
Ette tänades

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh pöördumast!
Tegemist on üsna omapäraste kaebustega. Kõhu tõmblemist epilepsiaga küll seostada ei oskaks. Ka päevased käitumise muutused seodtaks pigem psüühilise üleelamisega seoses haiglas viibimisega. Probleemi täpsustamiseks on vajalikud uuringud, mille neuroloog tõenäoliselt määrab. Ooteaeg ei ole pikk.
Lugupidamisega
Anu Sööt