Lapse peavalud 06.11.16 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Lapsel mitu aastat peavalud. Ei ole küll igapäevased aga hoo kaupa ja siis nädal aega jutti ülepäeva.Koguaeg on väsinud ja magab liiga palju. Koolis on õpiraskused. Väiksest peale on areng olnud aeglane. Ei saa kingapaelu seotud, kella ei tunne,lugema õppis hilja ja siiani loeb veerides. Käekiri on loetamatu. Käisin lapsega magnetresonantsuuringul,ja ka neuroloogi vastuvõtul. Magnetuuringu vastus oli selline:MRT-uuring peaajust Kliinilised andmed: peavalud 1,5 a. Anamneesis 3 koljutraumat. Esinevad õpiraskused, õpib kergema õppekava jargi. Päeval magab tihti. LEID:Aju külgvatsakesed, III ja IV vatsake on normaalse laiusega, deformatsioonita, keskjoonel. Ekstratserebraalsed ruumid on iseärasusteta. Ajukoe foonil tuleb nähtavale laienenud perivaskulaarruume, millele lisaks külgvatsakeste tagasarvede juures väikeseid tsüstjaid alasid (kuni 1 cm) - varasema (prenataalse/vastsündinueas?) (nt isheemilise) kahjustuse jääkleid?Muus osas on aju koldeleiuta, aju hall- ja valgeaine vahekord vastab normile. Verdumist, tuumorile viitavat ega arenguanomaaliaid ei sedasta. Kõigis ninakõrvalkoobastes on vähest tsirkulaarset limaskestapaksenemist.Ninaneelu tagaseinas on 1,3 cm paksune adenoid (kuni 3/4 ninaneelu läbimõõdust), õhule läbitav valendik on 0,5 cm. Temporaalluu struktuurid iseärasuseta, patoloogilist signaalimuutust ei sedasta. Pehmed koed on sümmeetrilised Kokkuvõte: Veidi prominentsed perivaskulaarruumid, lisaks väikesed tsüstjad alad periventrikulaarselt - varasema kahjustuse jääkleid?(nt vastsündinueas?). Ninaneelus üsna suur adenoid, ninakõrvalkoobastes vähest limaskesta paksenemist.

Konkreetset vastust ei saanud et mis lapsega edasi teha? Kas ta peabki elama nende peavaludega ja neelama valuvaigisteid? Kas tasuks pöörduda mõnda teise linna laste neuroloogile?

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Aitäh pöördumast! Soovitan lapsega pöörduda neuroloogi juurde, keda külastasite ja tõenäoliselt oleks soovitavad korduvad külastused.
Kindlasti on võimalik leida koostöös Teiega parim olukord lapsele. Alati ei ole võimalik peavalusid ära võtta, aga neid on võimalik leevendada. Kuidas, selgub pikemaajalise koostöö jooksul.
Lugupidamisega
Anu Sööt