Saatekiri neuroloogile 20.10.14 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere. Perearst saatis lapse neuroloogi juurde kontrollile. Saatekirjal on márgitud diagnoos Z03.3 Jálgimine kahtlustatud nárvisústeemi háire suhtes. Kas Te oskaksite seletada mida see tápsemalt táhendab? Kas lapsel siis miskit viga?

Perearst ise pole sellest midagi ráákinud, ega maininud et lapsel miskit viga. Esimesel visiidil perearstile oli laps rahutu ja nuttis tóesti. Raskusi oli rahunemisega. Arsti meelest laps nuttis hústeeriliselt. Samas laps nuttis samamoodi ka juba súnnitusmajas kui temaga tegeleti. Seal ei mainitud, et miskit valesti oleks. Óeldi, et móni beebi ongi háálekam ja ei meeldi alasti olla. Ka ei tahtnud laps rahuneda teisel visiidil peale sústi. Samas talle pole súnnist alates meeldinud, kui teda on lahti riietatud ja uuritud jne. Siis ráákis arst rahutu lapse súndroomist. Samas uurides ja internetist infot otsides ei saa váita, et ta rahutu laps oleks. Núúd úlejáánud visiidid on kulgenud kóik rahulikult ja vaikselt. Lahti riietamine ja kaalumised/móótmised/sústimised kóik rahulikult ja nututa móódunud. Muidu laps ise vastab arengult ilusti vanusele. See, et káed ja jalad arsti meelest spastilised, on kúll. Hoiab jalgu tugevalt kui máhet vahetada vói puusaringe teha. Samas teinekord laseb ilusti jalad lódvaks ning saab kenasti puusaringe teha. Kátega haarab ilusti mánguasju, sórmest hoiab tugevalt. Kátega harjutusi tehes ei taha lasta neid úle pea viia, ega kórvale kúlgedele. Hoiab tugevalt nagu ise vastu(spastilisus?) Kóhuli olles toetab ennast ilusti, kui ettepoole panna mánguasju siis haarab neid. Samuti úritab roomamist. Laps laliseb, naeratab kui temaga ráákida. Jálgib huviga úmbrust ja asju. Óised magamised móóduvad kóik rahulikult, laps óósiti árkab vaid korra vói kaks, et súúa. Nii alates súnnist. Páevased uned on erinevad. Móni páev magab 2,5t járjest, teinekord lúhemalt.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Aitäh küsaimast! Teie jutust saan aru, et Teil on terve ja tubli laps.- Koodi Z03.3 kasutavad perearstid sageli kui soovivad, et lasteneuroloog beebi üle vaataks.
Ilmselt ei olnud ta kindel, kas lapsel esineb spastilisus, mis vajaks võimlemist füsioterapeudi juures. Selleks ongi lasteneuroloog, kes lapse üle vaatab ja otsustab, kas laps vajab võimlemist spetsialisti poolt või piisab sellest kui vanemad tegelevad.
Olge tublid ja õnnelikud perearsti üle, kes Teie lapsele tähelepanu pöörab.
Lugupidamisega,
Anu Sööt