Hammaste krigistamine ja unehäired 09.01.13 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mure lapse unega. Nimelt laps ärkab öösiti mitmeid kordi, nutab hüsteeriliselt ja nagu ei saa eriti hästi ümbertoimuvast aru. Paar korda on hüsteeria olnud ka nii suur, et hakkab teda lohutades mind peksma ja röökima ning hambaid krigistama. Silmad vahepeal kinni ja siis lahti. Kuna ta kõne pole veel eriti hea, siis on võimatu aru saada, mis teda häirib. Lapsel on komme ka hambaid krigistada ning vahel on hommikul ka suu igemete juurest verine. Tundub, et ta hammustab unes keelde vms. Laps käib viimased paar kuud ka 3x nädalas, kus uinub ise ja magab küll ainult 1,5h, kuid kasvatajad probleemi ei näe. Kui mind ehk ema juures pole, jääb laps isa või vanaemaga rahulikult magama ning magab ilusti vahel lausa 12h terve öö ilma probleemideta. Probleem on minuga magama jäädes. Nõuab, et hoiaksin tal kätt ning oleksin tema kaisus. Laps magambki nüüd minuga ühes voodis juba viimased 5 kuud, alates sellest ajast, kui hakkasin ise 3x nädalas tööl käima. Kindlasti võib olla minu tööle minek ja lasteaeda harjutamine osalt selle uneprobleemi taga, kuid see hammaste krigistamine ja hüsteeriahood viimasel ajal on pannud mind muretsema, kas võib olla asi milleski muus. Lapse kõne on samuti 2a kohta natuke segane, hääldab sõnu valesti ning vahetab tähti ära. Lauseid ka ei moodusta.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Arvan, et lapsel on tekkinud hirm oma emast lahutamise ees ning uni on häiritud seetõttu. 2a vanusele lapsele tuli elumuutusi korraga liiga palju. ema tööle, tema hoidu, haigus ka vahepeal + kaissu võtmine, lutt ära.
Püüdke teda jälle oma voodiga harjutada, kuid peate olema järjekindel. Tegemist ei ole haigusega, vaid sellele vanusperioodile iseloomuliku hirmuga emast lahutatud saada.
Peate ise olema väga rahulik ja tasakaalukas.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
Anu Sööt