kõne 04.11.05 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

tere, meil on peaaegu 1a ja 7 kuune tütar. Käisime perearsti juures ja tema arvas, et lapse kõne on vähene. Ka mulle endale tundub, et ta võiks rohkem rääkida. Samas mõni teine samavana ei räägi ka rohkem kui meie laps. Tütar ütleb kokku u. 15 sõna, kuid ta kasutab neid suhteliselt harva (kindlasti mitte ühel päeval 15 sõna, ühe päeva jooksul kasutab ta u. 7 erinevat sõna). Kahte erinevat sõna ei oska ta veel kokku ka panna. Muidu meie jutust ta saab ilusti aru, kui öelda, et pane uks kinni või vii see või teine asi sinna tagasi jms. Ta on ka hästi püsimatu, ühe koha peal ta eriti istuda ei taha. Toimetab koguaeg ringi (nt. tassib pliiatseid ühest toast teise ja tagasi). kui palju ta peaks praegu rääkima ja mida peale suhtlemise veel annaks ette võtta kõne arendamiseks? Kas mõjutada võib ka see, et issi on meil juba paar kuud kodust ära töö asjus (paar kuud on veel ees) ja laps kuuleb ka selle võrra kõnet vähem? Ise ei jaksa päev otsa seletada, kui oluliselt juttu vastu ei tule.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Arvan, et probleem pole tõsine, kuid soovitan siiski täpsemaks kõnearengu määramiseks logopeedi poole pöörduda.
Olulisim, mida oma lapsega teha saate, ongi suhtlemine. Olete kõik õigesti teinud.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt