Mis on tikid? 05.06.05 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Lugesin praegu vabal valikul läbi ca 30 kirja koos vastustega ja väga tihti esineb sõna "tikid". Kahjuks ei osanud kuidagi välja lugeda, mis see tähendab, sest kõiki kirju tõesti ei jaksa läbi lugeda. Mul on 11-aastane poeg ja 6-aastane tütar, ja oleme vahel ikka käinud arsti juures ka, kuid sellist sõna nägin-kuulsin esimest korda. Poisil on silmnähtavad käitumishäired, kohutavalt kiusab õde, sõimab meid iga asja peale, ja midagi selgitada ei lase, selle asemel hakkab hüsteeriliselt röökima, kuni selleni välja, et on selili põrandal, hing kinni, ja röögib. Lootsin siit leida, kas kellelgi on veel sääraseid probleeme, kuid avastasin hoopis täiesti uue sõna "tikid". Palun, kas Te saate mulle paari sõnaga selgitada, mis see on!?
Ja veel sooviksin teada, kas on mingit lihtsat nippi, kuidas võõrutada 6-aastane tütar pöidlaimemisest. Kui räägime sellest, siis lubab jumalakeeli, et rohkem ei tee, kuid järgmisel hetkel on pöial jälle suus. Esimesed hambad on täiesti "rivist väljas". Palju tänu!

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh küsimast! Tikid on vastutahtelised lihaste kokkutõmbed. Näiteks silmade pilgutamine, õla kehitamine jne. Poisiga soovitaksin lastepsühholoogi juurde pöörduda. Pöidla imemine selles vanuses viitab sellele, et laps on seesmiselt pinges ning pöidla imemine rahustab teda. Soovitan samuti psühholoogi poole pöörduda. Probleeme, mis on pikka aega püsinud ei saa lahendada tavaliselt kiiresti.
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt