5 kuune beebi 03.04.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Minu beebi on 5 kuud ja 1 nädal vana. Me saime rinda anda 3 kuud ja nüüd oleme rpa peal. Kuni 3 kuuseks saamiseni maadlesime gaasidega. Umbes 3 kuuselt hakkas beebi saama rpa, siis tekkisid probleemid kakamisega, jäi mitu päeva vahele ja lapsel oli vaev. Nüüdseks beebi kakab iga päev, kuid kaka on roheline. Alutasime 2 nädalat tagasi lisatoiduga ja nädal tagasi tulid meil gaasid tagasi. Kas peas praegu lõpetama lisatoidu. Beebi saab 30 grammi umbes ja nùüd olen veel vähendanud. Lisaks on probleemiks see, et beebi hommikul 3st 7ni on nö magamise ääre peal ja see on kestnud juba 2 kuud. PIdevalt tahab lutti ja nutab. Päeval magame kokku 3 tundi ja lōunaund 2 tundi. Mis võib olla beebi rahutu une põhjuseks? Nüüd vahel hakkab öösel 00.00st luti pidev suhu panemine pihta (iga 20 minuti tagant). Sööb kaks korda öö jooksul.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kas laps võtab kaalus hästi juurde? Kui jah, siis kõhuprobleemid ei häiri toidust vajalike toitainete saamist, mis on oluline lapse arenguks ja kasvuks.
Kas laps on saanud kogu aeg ühte ja sama piimasegu või olete proovinud erinevaid segusid? Gaaside korral võiks eelistada piimasegu, mis mõeldus seedehäiretega lastele (üldreeglina kirjutatud piimasegu pakile "Comfort" või "lactose free").
Viiekuune beebi, kes saab piimasegu ja mitte rinnapiima, võiks saada ikkagi lisatoitu. Millist lisatoitu laps saama hakkas? Lastearstid soovitavad esimese lisatoiduna köögivilja või putru. Kui mingi toit tekitab gaase, sisi proovida teist sööki samast toidugrupist.
Rahutu une põhjusi võib olla palju, näiteks: mingi haiguse läbipõdemine, lihtsalt selline arenguetapp (4-6 kuu vanused lapsed ärkavad kergemini igasuguste välist ärritajate peale), algav hammaste lõikumine.
Uni kulgeb öösel tsükliliselt, st sügava une perioodid vahelduvad kergema unega ja ärkamistega. Tavaliselt on aga ärkamised lühiaegsed ning laps uinub kiiresti ja ise, nii et vanemad ei pane väikseid ärkamisi tähelegi. Öö alguses on une surve suurem, see tähendab laps uinub kergemini. Hommikupoole ööd aga saavutab ülekaalu ärkamiste tung, mis on ettevalmistus päevaseks pikemaks ärkvel olekuks, ning laps ei suuda enam väikeste ärkamiste järgselt ise uinuda. Et uinumine oleks kergem, peaks laps ärkama samas kohas, kus ta on magama jäänud. Kui laps öösel ärkab ja hakkab häält tegema, ei pea teda sülle võtma, võite proovida lihtsalt silitamist ja võib juhtuda, et laps uinub iseenesest. Kuna viiekuune laps tahab ühe enam suhtlemist, siis võivad ka ööunest ärkamised olla suhtelise eesmärgil ning kui siis temaga rääkima hakata, võibki ta hakata ärkama, et keegi temaga suhtleks, lapse ei saa aru, et öö on mõeldud magamiseks. Uneprobleemide korral peetakse ka oluliseks, et magama panemise aeg oleks iga päev ühel ajal. Enne ööunne minemist võiks olla mingi rituaal, mis valmistab lapse ette magamiseks (vann, unelaulu).

Edu soovides,
Tiia Voor