Lisatoit imiku menüüs 27.08.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Küsimus on peamiselt selles, kas 6,5-kuusele lapsele tohib anda lisatoitu rohkem kui 1-2 korda päevas.
Meie lugu on järgmine. Enne 5,5 saamist sai laps (tüdruk kaaluga 7400) ainult rinnapiima. Sellega oli väga keeruline, kuna laps sõi iga 1,5-2 tundi. RPA ei võtnud, oli palju erinevaid proovitud. Võttis juurde ca 550-600 grammi kuus. Kui ta sai 4,5 vanuses vaktsiini, siis kõhuga juhtus suur häda, kaka oli vedel, tõesti kaka vees, laps hakkas kakkama 10-15 korda päevas, oli ka veerd näha. Perearst soovitas anda enne igat toidukorda vett, mis tekib riisipudru keetmisel. Hakkasin andma seda ja veel probiootikume. Väga kiiresti sai kõht korda ja laps hakkas näitama, et soovib väga lisatoitu. Alustasime 5,5 vanuses riisipudruga, mida teen ise. Proovisime veel kartulit ja pirni. Annan hommikul riisiputru pirniga ca 100 gr ja siis saab riinapiima, õhtul ka sööb riisiputru samas koguses ja veel lõunapaiku kartulipüreet ca 80 gr. Söögiiu on selline, et kui anda ainult 2 korda lisatoitu, siis päevasel ajal laps nõuab rinda kogu aeg iga 1,5 tundi, halvasti magab. Kui anda kolm korda lisatoitu, siis küsib rinda kord 3 tunni jooksul ja veel siis kui magada tahab. Kui anda kolm korda, siis vähemalt magab öösel ja küsib rinda üks kord 2,5-3 tunni jooksul ka öösel. Selline ka tunne, et rinda ta ka imeda ei soovi, sellega oli alati probleem, sööb 5 min üht rinda ja karjub, et enam ei voola. Pudelit ei võta, proovisin erinevaid variante NUK, Medela, sh Calma toitmisotsik ja teisi. Lisaks mul endal hakkasid probleemid rinnaga. Kuu jooksul oli juba 4 korda kõrge palavik ja rinnad valutasid, masseerin, käin soe dusi all, lüpsan käsitsi ja medela elektrilise pumbaga, aga olukord ei parane, rinnapiim voolab väga halvasti. Pakun rinda lapsele aga ta loobub haigest rinnast. Mida sellega teha üldse ei tea. Perearst ei saanud ka kahjuks aidata, andis saatekirja allergoloogi juurde, kui kõht oli lahti, käisime tallinna lastehaiglas, seal tehti nahatestid ja tavalist näpust vereanalüüsi, arst ütles, et kõik on korras ja peaks lisatoitu kiiremi lisada, samas soovitas mulle loobuda piima sisaldavast toidust. Ma ausalt ütlen, et ei tea, kuidas käituda antud olukorras, olen tõesti väga väsinud, kuna ei saa normaalselt magada, süüa ja puhata. Muretsen lapse pärast, et ta tahab kogu aeg süüa. Tüdruk on väga aktiivne tegelt. Seepärast küsiks äkki saab sellisele lapsele rohkem lisatoitu anda, tihedamini kui 1-2 korda ja äkki peaks ka rpa saama, sest tundub, et minu piimast tõesti ei piisa või ta ei taha imeda. Samuti proovisin juba erinevaid rinnapiimasendajaid jaühtegi ei võtnud omaks. Samas äkki soovitate kuhu võiks pöörduda kui rinnaga on sellised probleemid. Ise elame Jõhvis. Tänan juba ette vastuse eest.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kuuekuune laps võib saada 2-3 korda päevas lisatoitu, erinevaid putrusid, mitmesuust köögiviljapüreed lihaga, puuviljapüreed. Kui laps tahaks Teie hinnangul kolm korda lisatoitu, siis hommikul andke putru (riis, tatar, kaerahelbed jne), lõuna ajal pakkuge köögiviljapüreed lihaga ja õhtupoole näiteks mingit puuviljapüreed. Lapsele on parim piim ikka ema rinnapiim, aga kui rinnapiima on vähe või on rinnas põletik võib rinnapiimale lisaks pakkuda piimasegu. Piimasegu on esilagu võõra maitsega ja lutist imemine teise tehnikaga kui rinnast piima saamine, seega võib piimaseguga harjumine aega võtta. Kui aga Teil vähegi rinnapiima on, siis proovige ikka anda rinnapiima,sest see on lapsele parim.

Lugupidamisega,
Tiia Voor