Väikelapse toit 04.02.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Kuidas on õige anda toidu kõrvale vedelikku 1 aasta 3 kuusele lapsele? Kas vahetult enne, pärast sööki või toidukorra ajal? Missuguse peenestusastmega peaks lapsele antav (liha)toit olema? Sobivad kahvliga purustatud köögiviljad, hakkliha? Hetkel tundub, et osasid teralisi putrusid laps veel süüa ei taha. Mainin ka, et just on lõikunud esimesed purihambad.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kahvliga purustatud toit peaks olema sobilik ja kui juba on lõikunud esimesed purihambad võib hakata andma ka tükilisemat toitu.
Toidu kordade vahele sobib joogiks vaid vesi. Kui näiteks laps joob toidukordade vahele piima või mahla, täidavad need kõhtu ja laps võib söögist keelduda. Nii piim kui mahl sisaldavad suhkruid, mis kahjustavad hambaid ega sobi seetõttu söögikordade vahele janu kustutamiseks. Päevas võib üle aastane laps juua mahla 120-180 ml päevas ja kuni 600 ml piimatooteid. Eelistama peab täismahla ehk 100% mahla ja magustamata piimatooteid. Seega mahl, piimatooted võiksid on üks osa lapse toidukorrast ja neid võiks laps seda saada toidu kõrvale.

Lugupidamisega,
Tiia Voor