Lapse kaal 23.10.19 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, laps sündis nädal peale nö tähtaega kaaluga 4.1kg. Pikkust kohe ei mõõdetud. Sai peamiselt rinnapiima, vahel harva ka pulbrit. Imetamise lõpetasin kui sai 1.5a vanuseks. Sööb peamiselt kodust toitu. Magusat ja mahlu, magusaid kohupiime pole üldse saanud. Varem sai mõnikord puuviljapüreed. Päris tihti saab marju. Isu on nii hea, et tihti küsib juurde. Ta on kakskeelne ja sõna "veel" kuulub äraõpitute hulka. Lasteaiast tuleb tagasisidet, et söönud kaks portsjonit. Korra isegi kolm. Tal on päris pirakas kõht (tavaline väikelapse põnnu). Nüüd 1a 7 k vanuses käisime nõuandlas. Kaal 13kg ja pikkus 83cm (võib-olla veidi valesti müüdetud pikkus). Lapse isa on fotodel lapsena ülekaalus. Selline nö pehme laps. Ise olin piitspeenike. Söögiajad on meil veidi ebaregulaarsed. Kas peaksime vähendama kaloreid? Kui laps nõuab veel, kas selle võib tähelepanuta jätta. Viimasel ajal oleme hakanud pakkuma väiksemaid portsjone.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui laps on 1a7k vana ja tema kaal on 13 kg ning pikkus 83 cm, siis on tema mõõdud täiesti keskmised, see tähendab, et laps ei ole ülekaaluline. Kui ta mõni päev sööb rohkem, siis võiks ka ta rohkem liikuda. Võib-olla mõnda toitu sööb ta rohkem ja teist toitu vähem ega saa rohkem kilokaloreid, kui tema vanuses ette nähtud.
Toitumise kohta leiate infot toitumine.ee. Seal on kirjutatud mida lapse toitumises tähele panna ja soovi korral saate teha menüüanalüüsi.

Lugupidamisega,
Tiia Voor