Rahutu uni lapsel 27.03.19 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Olen mures oma kahe aastase lapselapse pärast. Laps on alates sünnist saati halva unega olnud ja ka päeval veidi kärsitum. Kuid selle ma panin selle arvele, et ees kasvab teine laps. Kuigi õega on läbisaamine väga hea ja tähelepanu saab rohkem ja veel. Muret tekitab aga päevane ärritus ja öised nutuhood. Muidu on ta päeval rõõmus ja tegus laps, aga kui miskit ei meeldi või on teist moodi kui tema on ette kujutanud, siis hakkab ta hüsteeriliselt karjuma nii, et hääl kähe ja näost punane. Kui püüan teda sellel hetkel lohutada, siis hakkab ta kätte ja jalgadega vehklema. Riidesse panek on sama moodi paras katsumus. Et laps riidesse saada on vaja sisulisel pea peal seista, vastasel juhul on kisa tänava lõppu kuulda. Öösel on sama asi. Öö une ajal ärkab mitmeid kordi nutuga ja siis ei tohi keegi teda puutuda. Karjub ei, ei, ei ,ai, ai,ai ja nii 4-5 korda öö jooksul. Viimases hädas võtan ta jõuga sülle ja kussutan lauldes uuesti magama. Une tsükkel on muidugi lapsel minu arvates väga kehv. Hommikune ärkamine on ~09:30-10:00, lõunane magama minek ~14:00-17:00 (une aeg 1h), õhtuuni 23:00-00:30. Rinda saab ainult öösiti vahest harva. Olen soovitanud rinna andmine lõpetada ja loota, et laps siis äkki rahulikumalt magama hakkab. Loodan, et selline käitumine on ainult halvast une rütmist mitte mingist haigusest tingitud. Sooviksin väga Teie abi kuidas last aidata ja teda rahustada sellistes situatsioonides. Ette tänades

Lugupidamisega

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kaheaastased lapsed katsetavad oma käitumisega nö piire. Sel ajal kujuneb välja ka oma "mina" ja nad näitavad väga emotsionaalselt välja oma tahtmisi. Ajaga selline käitumine väheneb ja vanemad peavad ka olema endas kindlad ning mitte lapse kapriisidele järgi andma, samas last toetavalt käituma. Nagu Te kirjutate tekib lapsel ärritus siis, kui miski ei meeldi, seega ei ole see haiguslik vaid käitumuslik probleem.
Kaheaastane laps ei peaks enam öösel rinda saama. Üks rahutu une põhjus võib olla öine toitmine. Aga lastel on uneprobleemid sagedased ja unetsükkel kujuneb neil välja umbes 3. eluaastaks. Öö jooksul vahelduvad korduvalt une ja ärkamise tsüklid ca 5-8 korda. On loomulik, et laps ärkab öö jooksul korduvalt üles, aga need ärkamised on lühiaegsed ja laps uinub iseenesest. Tihti on rahutu une põhjus selles, et laps ei oska ärgates uuesti uinuda. Et uinumine oleks kergem, peaks laps magama jääma samas kohas, kus ta ärkab. Näiteks kui laps uinub süles, aga ärkab voodis, siis uuesti magama jäämine on raskem. Uneprobleemide korral soovitatakse esialgu õpetada last vähemalt üks kord öö jooksul ise uinuma. Siis edasi vähemalt neljal ööl nädalas rahustada laps maha ja lubada lapsel ise uinumist õppida, seejuures mitte võtta teda sülle, vaid hoida voodis lihtsalt silitada teda ja ei tohiks talle anda midagi söödavat ega joodavat. Uneprobleeme on sagedamini, kui laps on üleväsinud. Seepärast on hea, kui lapsel on kindel päevarežiim ja ta läheb õhtul kindlal kellaajal magama. Enne magamist ei sobi aktiivsed ja erutavad tegevused (teleka vaatamine, arvutiga mängimine jne). Magamistuba olgu pime, sobiva temperatuuriga (pigem jahedam kui palav), õhurikas ja vaikne. Üldreeglina mööduvad unehäired millalgi iseenesest ja ravimeid lastel unehäirete korral ei kasutata. Lapse lõunauni on üsna hiline ja ööunnegi läheb ta hilja. Kui aga perele selline režiim sobib, siis võib ju samamoodi jätkata, aga parim ööune alguseaeg võiks olla ca kell 21-22.

Lugupidamisega,
Tiia Voor